انجمن تخصصی مهندسین مکانیک

نسخه‌ی کامل: راهنمایی جهت ساخت اسباب بازی
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سلام دوستان
چند وقتیه که ایده ساخت چند اسباب بازی توی سرم هست ولی از اونجا که رشته ام مکانیک و یا مشابهش نیست، اصلا نمیدونم اسباب بازی ها عموما از چه مواد اولیه ای ساخته میشه، روند ساختش به چه صورته و به کجا و چطور باید سفارش داد؟ و یا مثلا اگر خودم بخوام خط تولیدش رو فراهم کنم چه ابزار و با چه حدود قیمت لازمه و نیازمند چقدر فضاست؟

منظورم از اسباب بازی چیزهای رایج توی بازار مثل ماشین های اسباب بازی شبیه این (البته فقط بدنه اش برام مهمه و کار به قطعات الکترونیکیش ندارم) : 
[تصویر:  161.jpg]
یا ماشین های پیشرفته تر شبیه این :
[تصویر:  -.jpg]

و یا آدم آهنی شبیه این :

[تصویر:  3532.jpg]
و یا عروسک شبیه این :

[تصویر:  19523.jpg]
یا چیزایی شبیه اینا :

[تصویر:  19728.jpg]

برای تولید امثال این اسباب بازی ها چه ابزارالات و چقدر فضای کارگاهی نیاز هستش؟ همچنین چه مواد اولیه ای میخواد؟ آیا راه اندازی خط تولیدی بصرفه است یا سفارش آن به شرکت هایی که میسازن بصرفه تر است؟ اصلا چه شرکت هایی سفارش ساخت اینطور چیزهارو میگیرند؟ آیا نقشه فنی میخوان؟ یا مثلا فایل نرم افزاری مثل سالید ورک؟ کلا چطور کار میکنن و کدوم راه از همه بهتره؟
سلام دوست عزیز
مهندسی مکانیک می تونه پاسخ گوی نیازهای زیر باشه

1-طراحی سیستم مکانیکی و مکانیزم های مورد نیاز

2- بکاگیری قوانین فیزیکی برای خلق اسباب بازی های جذاب (مثل اسباب بازی عقابی که رو نکوش می ایسته)

3- طراحی قالب و تا حدی تعیین مواد اولیه مورد نیاز

4- تعیین شیوه ریخته گری و فراید ساخت قطعات

بقیه سوال های شما نیاز به بررسی و مطالعه دقیق داره که اصولا مهندسین صنایع اونارو انجام میدن و معروفه به  امکان سنجی اجرای طرح
سلام دوست عزیز
درست متوجه نشدم
شما می خواین کارگاه تولیدی
بزنین
به نظرم با یک متخصص ساخت که
نزدیکتونه مراجعه کنین تمام چیزایی
که گفتین در حیطه یاخته
مواد ما درس تکنولوزی پلاستیک خوندیم
که مواد پلاستیکی دو نوع اند یا ترمو ستند یا ترمو.پلاست مثالشم کاربرد شونه دستگیره قابلمه
ترموست کهذدر اثر حرارت تغییر شکل زیاد ندارند
و پلاستیک های عادی مه تو اسباب بازی هاست اصولا ترمو پلاستند
بسته به شکلی که می خواین تولید کنین باس قالب تزریقش رو طراحی کنین که قالب سازی باس
یاد بگیرین.
که اینم کار ساده ای نیست مثلا این قالب در تخصص من
نیست.
ولی اصولا کتاب ها و جزواتی راجع بهش مثلا نشر طراح.داره.
راجع به نخوه پر کردن قالب هم دستگاه های بزرگ قالب تزریق گرم اند که اصولا نیاز به فضای بزرگ خدود 100متر مربع داره .
این دستگاه ها قالب توی اون قرار میگیره و نازل مواد پلاستیک داغ رو به درون اوندبا فشار وارد میکته.
اگر بتونین با یک متخصص ساخت که تو زمینه پلاستیک
کار کرده رجوع کنین همه چیز رو براتون شفاف میکنه.
ضمن عرض سلام و تشکر از راهنمایی دوستان عزیز(واقعا داشتم نا امید میشدم!)
اول یک انتقاد کوچک کنم از مدیر سایت، به خاطر سختی کار کردن با فروم! از نحوه عضویت در سایت تا ورود اعضا و تا حتی گذاشتن پست، کار ساده ای نیست و نیاز به خلاقیت و هوش داره کار کردن با این سایت Character0114Smile

اما در مورد بحث اصلی، آیا منظورتون اینه من باید این تاپیک رو توی ساخت و تولید میزدم(هرچند تصمیم اولیه ام این بود ولی فکر کردم اینجا عمومی تر باشه و افراد بیشتری سر میزنند...ولی اگر مدیران فکر میکنن اونجا ممکنه از بچه های ساخت و تولید کسی جواب بده لطقا منتقل کنند بحث رو).
همچنین این قالب سازی با چه نرم افزاری انجام میشه؟ آیا اونا هم از سالیدورک و کتیا و .... استفاده میکنن یا کار کاملا یصورت دستی و سنتی انجام میشه؟ آیا یا یک دستگاه میشه همه ی اینهارو که عکس گذاشتم ساخت یا نیاز به دستگاه های مختلفی هست؟

آیا کتاب ساده ای در این زمینه میشناسید که معرفی کنید؟
سلام
ما چاکرتم هستیم.زیاد نگران اینکه کجا گذاستی نباش.
خب بریم سر حریان ساخت
دوست عزیز منظور من این بود من خودم راجع به
قالب پلاستیک تخصص زیادی ندارم بخوام.کامل بهت بگم. ولی ما دو واحد اختیاری پا س کردیم که ظلم
بزرگی به این تخصصه و کاربردش زیاد.
ولی خود من هم خیلی زود این درس رو برداشتم
برای همین هم زیاد متوجه اهمیتش نشدم.
به طور کلی نرم افزار های طراحی سه بعدی
حالا سالید یا کتیا نیاز هست نه اینکه بگم باید
بلد باشی به کارت میاد تو این خیطه
اما نرم افزار تخصصیش تا اونجای که حافظه ام
یاری بدهmold flow فک کنم باشه.
دستگاه های این injection ها تزریق پلاستیک میگن
اصولادستگاه هاش اندازه یه استیشنه که فضا گیره
نمی دونم دستگاه تراش یا فرز دیدین یا پرس به اندازه اون
فضا می خواد.مزنه قیمت دستم نیست ولی احتمالا قیمت یه تریلی باشه دیگه.
اگه برای نمونه کار می خوای کارگاه تولیدی توی شهر های بزرگ مثل تهران .اصفهان تیریز .مشهد اراک .و...پیدا میشه شهر های صنعتی دارند.
اگه می خوای تولید ی بزنی نیاز به بودجه داری ولی کارش خوبه اگه علاقه داری می تونی موفق شی
خدا و همتت هم بیاد کارت میگیره .
نشر طراح کتاب های خوبی برای این تخصص منتشر کرده
یه جوری نشر طراح رو می تونم بگم نشر ساخت و تولید
هر چی بخوای داره ولی همه کتاب هاش خوب نیستن
به طور کلی نمیشه چم و خم کار رو از کتاب در اورد ولی برای شروع عالیه.
فک کنم حتی کتابی برای نرم افزار پلاستیک هم داره.
تو گوگل هم سرچ کنی فک کنم سایتش باشه.
خود منم یه فایل برای پروزه این درس اماده کرده بودم به استاد دادم که تو همین فروم هم هست.
ولی همونطوریکه گفتم اگه بایهذساخت و تولیدی که تو این زمینه کار کرده مشورت کنی خیلی شفاف میشه برات.
سایت انجمن تخصصین ایران اون جا ساخت و تولیدی ها زیادند و حتی تخصصشون رو هم گفتن می تونی پیداش کنی
البته شرمنده ادرس سایتش الان حضور ذهن ندارم بگم.
ان شالله پیدا کردم میگم ولی خودتون پیگیر باشین.
برای قالب سازی هم که قالب ها رو با فولاد می سازن و با فرز شکل روتوی اون در میارن یا حتی اگه پیچیده باشه
باس تو سی ان سی درش اورد ولی شکل های ساده رو میشه راحت قالبش رو ساخت.
دیگه این تمام چیزی بود که از تکنولوزی پلاستیک می دونستم.

انشالله بتونین موفق و پاینده باشین.
یه سوال پرسیدی روشنت کنم
یه دفعه یادم اوند زیاد که رو ممبر میرم
یاثم.میره چی شد
خب پرسیدی که فقط یه دستگاه نیزه یا چند تا.
قالب که میگن شما چند تیکه فولتد مثلا دو تا
بلوک مثل اندازه یک پاره اجر فرض کن
دو تا ایدنا رو توش یه  شکل که یمت چپ قطعه باشه
رو در میارن مثل کیک رو میریزن توی سینی یا هر بشقابی شکل اون در میاد اونحوری
حالا طرف دیگه این شکل رو هم یه بلوک دیگه که توش رو خالی میکنن به شکل قطعه
چرا یه تیکخ نیست چون باس درش بیاریم.
اگه یه دستگاه داشته باشی با ساخت قالب هر شکلی رو.می تونی قالبش رو بسازی راه گاهاشو در بیاری و تولید کنی
هر چی دستگاه بزرگتر باشه قالب بزرگتری رو می گیری شکل های پیچیده تر و یا قلب هایی که چند قطعه داخلشون تعبیه میشه برای تولید دسته ای و تولید تیراز بالا ..یهنی متوسط رو به بالا.

راجع به دو تیکه بودن قالب
اگه دیده باشی اصولت روی پلاستیک ها
که حجمیند مثل همیندحیوون ها یه خط روشون
رد شره اون همون درز قالب دو تیکه ای هست.
حالا قالب های دیگه هم هست...

یا مثلااین اسباب بازیای تو خالی مثل توپ اینا دستگاهشون و روش تولیدشون فرق میکنهد
اینا روششون بادیه یعنی روش وزشی بهش میگن.

من یه جزوه داشتم اگه پیدا بشه
کلا حزوه هام معلوم نیست چی  شدند اگه پیدا شد میزارم.