انجمن تخصصی مهندسین مکانیک

نسخه‌ی کامل: دلیل استفاده نکردن از رادیاتورهای همرفت آزاد در سیستم سرمایش چیست؟
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه‌ها: 1 2
سلام خدمت بچه های گل انجمن
دوستان یک سوالی که واسه من پیش اومده که توضیحاتشو مینویسم.
ما در سیستمهای تاسیساتی تهویه مطبوع ساختمان دو نوع انتقال حرارت داریم یکی انتقال حرارت همرفت اجباری(فن کوئل) که ما آب گرم یا سردو بسته به نیازمون داخل فن کوئل میفرستیم و محیطو گرم و سرد می کنیم ولی در انتقال حرارت همرفت آزاد(رادیاتهای بدون فن) فقط برای سیستم گرمایش استفاده میشه یعنی من جایی ندیدم آب سردو داخل رادیاتهای بدون فن بفرستن و بخوان محیطو سرد کنن می خواستم بدونم دلیلش چیه که در سیستم سرمایش از رادیاتهای همرفت آزاد استفاده نمیشه؟
سلام حمید آقا
محل نصب رادیاتور در پایین ترین ارتفاع محل مورد نظر انجام میشه.هوای اطراف رادیاتور مسلما سرد تر از هوا در اطراف سقف هستش. چون چگالی هوای سرد بیشتر، در زیر لایه های هوای گرم قرار میگیره. از طرفی می دونیم میزان انتقال حرارت همرفت به ضریب جابجایی و گرادیان دما وابستس.
بنابراین شرط وجود گرادیان دما برای انتقال حرارت از یک کویل گرم به هوا سرد اطراف آن محیاست و به صورت طبیعی میزان قابل توجهی گرما بین هوا و کویل مبادله میشه و هوای اطراف کویل گرم میشه و به سمت بالا حرکت می کنه و هوای اتاق با سیرکولاسیون صورت طبیعی گرم میشه.
حالا فرض کنید کویل سرد باشه، یا به عبارتی هدف سرمایش باشه. هوای اطراف کویل که بحث کردم دماش کمه. کویل هم سرد. بنابرین هیچ کدام از عوامل ذکر شده برای انتقال حرارت قابل توجه محیا نیست مگر با بکار گیری فن که باعث افزایش ضریب جابجایی بشه.
اگرچه میشه کویل سرد رو در ارتفاع نصب کرد و بدون فن و با کانوکشن طبیعی هوارو سرد کرد، ولی این کار خود اشکالتی داره.

اگر دقت کرده باشین داخل دستور العمل نصب اسپلیت نوشته بخش داخلی حدالمقدور در ارتفاع پایین تری نصب بشه.
سلام
فکر میکنم اختلاف دمای پایینش مهم ترین دلیل باشه.
در رادیاتور اختلاف دمای رادیاتور و محیط مثلا ۵۰ درجه میتونه باشه (یا بیشتر و کمتر) اما اگر آب سرد توش بریزیم اصلا در این حد اختلاف دما نداره.
(04-09-2015، 02:02 AM)ali_eng نوشته است: [ -> ]سلام حمید آقا
محل نصب رادیاتور در پایین ترین ارتفاع محل مورد نظر انجام میشه.هوای اطراف رادیاتور مسلما سرد تر از هوا در اطراف سقف هستش. چون چگالی هوای سرد بیشتر، در زیر لایه های هوای گرم قرار میگیره. از طرفی می دونیم میزان انتقال حرارت همرفت به ضریب جابجایی و گرادیان دما وابستس.
بنابراین شرط وجود گرادیان دما برای انتقال حرارت از یک کویل گرم به هوا سرد اطراف آن محیاست و به صورت طبیعی میزان قابل توجهی گرما بین هوا و کویل مبادله میشه و هوای اطراف کویل گرم میشه و به سمت بالا حرکت می کنه و هوای اتاق با سیرکولاسیون صورت طبیعی گرم میشه.
حالا فرض کنید کویل سرد باشه، یا به عبارتی هدف سرمایش باشه. هوای اطراف کویل که بحث کردم دماش کمه. کویل هم سرد. بنابرین هیچ کدام از عوامل ذکر شده برای انتقال حرارت قابل توجه محیا نیست مگر با بکار گیری فن که باعث افزایش ضریب جابجایی بشه.
اگرچه میشه کویل سرد رو در ارتفاع نصب کرد و بدون فن و با کانوکشن طبیعی هوارو سرد کرد، ولی این کار خود اشکالتی داره.

اگر دقت کرده باشین داخل دستور العمل نصب اسپلیت نوشته بخش داخلی حدالمقدور در ارتفاع پایین تری نصب بشه.
سلام علی آقا
ممنون بابت جواب
منم به چگالی هوا توجه کرده بودم ولی با خودم گفتم اگر به این خاطر باشه میشه مثل فن کوئل سقفی رادیاتور رو در ارتفاع نصب کرد فقط منظور شمارو از اشکالات نصب رادیاتور در ارتفاع متوجه نمیشم.
(04-09-2015، 08:15 AM)hfml نوشته است: [ -> ]سلام
فکر میکنم اختلاف دمای پایینش مهم ترین دلیل باشه.
در رادیاتور اختلاف دمای رادیاتور و محیط مثلا ۵۰ درجه میتونه باشه (یا بیشتر و کمتر) اما اگر آب سرد توش بریزیم اصلا در این حد اختلاف دما نداره.
سلام دوست عزیز
به نکته خیلی خوبی اشاره کردید اصلا بهش فکر نکرده بودم ممنون.
باسلام.دلیلش قانون دوم ترمودینامیک است که می گویدحرارت بدون انجام کارازمحیط سردبه محیط گرم منتقل نمی شود.
با سلام خدمت دوستان
من هم به عامل اختلاف دمای ناچیز اشاره کردم.

*** حالا فرض کنید کویل سرد باشه، یا به عبارتی هدف سرمایش باشه. هوای اطراف کویل که بحث کردم دماش کمه. کویل هم سرد. بنابرین هیچ کدام از عوامل ذکر شده برای انتقال حرارت قابل توجه محیا نیست مگر با بکار گیری فن که باعث افزایش ضریب جابجایی بشه. ***
(04-09-2015، 01:50 PM)pooria5470 نوشته است: [ -> ]باسلام.دلیلش قانون دوم ترمودینامیک است که می گویدحرارت بدون انجام کارازمحیط سردبه محیط گرم منتقل نمی شود.
سلام آقای پوریا
شاید من بد سوال میپرسم چون استادمون هم ربطش داده بود به قانون دوم در صورتی که منظور من چیز دیگه ایه.
ما نمیخوایم گرما رو از محیط سرد بگیریم بدیم به محیط گرم که نیاز به کار باشه ما می خوایم گرمارو از محیط گرم بگیریم و انتقال بدیم به آب سرد رادیاتور که باعث کاهش دمای محیط بشه و در این حالت نیاز به کار نیست.
(04-09-2015، 05:57 PM)ali_eng نوشته است: [ -> ]با سلام خدمت دوستان
من هم به عامل اختلاف دمای ناچیز اشاره کردم.
*** حالا فرض کنید کویل سرد باشه، یا به عبارتی هدف سرمایش باشه. هوای اطراف کویل که بحث کردم دماش کمه. کویل هم سرد. بنابرین هیچ کدام از عوامل ذکر شده برای انتقال حرارت قابل توجه محیا نیست مگر با بکار گیری فن که باعث افزایش ضریب جابجایی بشه. ***
سلام مجدد خدمت علی آقای همیشه نکته بین
ببخشید درسته من مطلبو دقیق نخوندم و متوجه منظور شما نشدم .
انشاالله همتون همیشه موفق باشید.
حر فتون بطور کلی درسته؛ اما مثال نقض هم براش هست. مثلا یخچال های خونگی عموما جابه جایی آزادن از طرفی بخار فن دار هم توی بازار موجوده.
سوالتون رو این هفته از استادم میپرسم.
با سلام
سئوال شما رو میتونم اینجوری پاسخ بدم:
میشه این کار را با رادیاتور انجام داد ولی به شرطی که رادیاتور را بالای اتاق و نزدیک به سقف نصب کرد تا جریان همرفت آزاد ایجاد بشه. یعنی هوای اتاق با برخورد با رادیاتور سرد، سرد شده و به سمت پایین ریزش کند و هوای گرم به سمت بالا حرکت کند و در نتیجه جریان هوای همرفت آزاد ایجاد خواهد شد.
ولی باید در نظر داشت که دیگر از این رادیاتور نصب شده در بالای اتاق برای گرم کردن نمیتوان استفاده کرد مگر اینکه به پایین اتاق انتقال یابد.
(04-10-2015، 02:11 AM)ab.bb22 نوشته است: [ -> ]حر فتون بطور کلی درسته؛ اما مثال نقض هم براش هست. مثلا یخچال های خونگی عموما جابه جایی آزادن از طرفی بخار فن دار هم توی بازار  موجوده.
سوالتون رو این هفته از استادم میپرسم.
سلام دوست عزیز
توجه داشته باشید که در یخچال خانگی سیال ما متفاوته و ما در اواپراتور فشار رو از روی سیال بر میداریم و دمای نقطه انجماد سیال رو پایین میاریم در نتیجه اختلاف دمای مطلوب پیش میاد ولی در سیستم رادیاتور سیال ما آب هستش و ما نمیتونیم فشار آبو در رادیاتور کاهش بدیم و اگر دمای آب رو به زیر صفر برسونیم آب یخ میزنه و در کار سیستم اختلال ایجاد می کنه.
شما دارید سیکل تبریدو با یک انتقال حرارت ساده مقایسه می کنید.
(04-10-2015، 02:11 AM)ab.bb22 نوشته است: [ -> ]بخار فن دار هم توی بازار  موجوده.
منظور این قسمت از حرفتون رو متوجه نشدم.
موفق و پیروز باشید.
صفحه‌ها: 1 2