امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کرنش در مایعات
Bug 
سلام
میخواستم بدونم تنش و کرنش در مایعات به چه صورت هست؟
یعنی مایعات هم متراکم میشن؟ و چقدر
ممنون

ولی خدمت به خلق رو ارجعیتت بزار ... تازگیا کسی برای کمک به خلق پیش قدم نمیشه ..........

پاسخ

سپاس شده توسط Dash @li
Bug 
سلام تنش توی مایعات رو توی درس سیالات میخونیم که تنش برشی داریم.....

تنش هم با کرنش رابطه مستقیم داره....

توی درس ترمودینامیک هم چون بین مولکول های آب فضای خالی داریم....
می تونیم مایع متراکم داشته باشیم...که به اون مایع مادون سرد هم گفته میشه...

خوبی چو از حد بگذرد نادان خیال بد کند.
Sorrysmiley

پاسخ

سپاس شده توسط np.1400
Bug 
سلام

توی مایعات هم کرنش داریم.
ولی کرنش رو به اون مفهومی که تو مقاومت مصالح مطرح کردن ، تو سیالات مطرح نمی کنن.
و در ضمن مایعات تراکم پذیری خیلی خیلی کمی دارن. به خاطر همین تو بیشتر موارد از تراکم پذیری مایعات صرفنظر می کنیم.

[تصویر:  covlsly6woahxy0m1n6g.png]

پاسخ

سپاس شده توسط Dash @li ، np.1400
Bug 
الان یه سوال برام پیش اومد پس این جدولای ترمودینامیک که مایع متراکم دارن الکیند.....

Sorrysmiley

پاسخ

Bug 
ممنون
تنش حرارتی چطور؟
اینجا هم که همه مدیرن!

ولی خدمت به خلق رو ارجعیتت بزار ... تازگیا کسی برای کمک به خلق پیش قدم نمیشه ..........

پاسخ

Bug 
اون مایع متراکم تو جدولای ترمودینامیکی اصطلاح غلطی هستش که به اشتباه ترجمه شده و جا افتاده.
ترجمه درستش مایع مادون سرد یا subcool هستش.
اینجا است که می گن مطالعه کتاب زبان اصلی چقدر تو فهم مطالب میتونه کمک کنه و کتاب های ترجمه دانشجو رو گمراه میکنه.

من درباره تراکم مایعات تو فشار های مختلف بحث کردم.اینکه مثلا اگه یک مایع رو از فشار 1 اتمسفر تا فشار 100 اتسمفر فشارش رو بالا ببریم براش چه اتفاقی می افته.چقدر چگالیش تغییر میکنه.
که در عمل چگالیش خیلی خیلی جزئی افزایش پیدا میکنه.طوری که ازش صرفنظر می کنیم.

پاسخ

سپاس شده توسط np.1400
Bug 
تنش و کرنش حرارتی رو هم به عبارت دیگه و با تعریف متفاوتی ما تو مایعات داریم.

فرض کنم یک ظرف بسته کاملا پر آب باشه.با افزایش دما فشارش افزایش پیدا میکنه.
دقیقا مثل یک میله فلزی که دو سرش فیکس باشه و با افزایش دما ، تنش فشاری داخلش به وجود میاد ولی کرنشی نداره.

فرض کنم یک ظرف سر باز پر آب باشه.با افزایش دما فشارش ثابت میمونه ولی حجمش افزایش پیدا میکنه.
دقیقا مثل یک میله فلزی که دو سرش آزاد باشه و با افزایش دما ، تنش فشاری نداره ولی کرنش داره.

البته اگه منظور شما از تنش حرارتی رو درست متوجه شده باشم.
تو کلا در مورد تنش حرارتی چیزی به ما درس ندادن.

پاسخ

سپاس شده توسط np.1400
Bug 
(06-06-2014، 11:27 PM)bijan darbari نوشته است: اون مایع متراکم تو جدولای ترمودینامیکی اصطلاح غلطی هستش که به اشتباه ترجمه شده و جا افتاده.
ترجمه درستش مایع مادون سرد یا subcool هستش.
اینجا است که می گن مطالعه کتاب زبان اصلی چقدر تو فهم مطالب میتونه کمک کنه و کتاب های ترجمه دانشجو رو گمراه میکنه.

من درباره تراکم مایعات تو فشار های مختلف بحث کردم.اینکه مثلا اگه یک مایع رو از فشار 1 اتمسفر تا فشار 100 اتسمفر فشارش رو بالا ببریم براش چه اتفاقی می افته.چقدر چگالیش تغییر میکنه.
که در عمل چگالیش خیلی خیلی جزئی افزایش پیدا میکنه.طوری که ازش صرفنظر می کنیم.

حرف شما درسته....فقط یه نکته از کتاب بگم....
طبق کتاب ون وایلن الان نیگاه کردم گفته .....اینکه حجم مخصوص مایع اشباه رو با مایع متراکم یکی بگیریم مشکلی ایجاد نمیشه...
ولی برای همه دما ها یکسان نیسته....یعنی حرف شما درسته ...ولی بازم بسته به نوع ماده متفاوته می تونه مایع متراکم تر هم بشه و به قول شما به مقدار کم...که خصوصیات مایع اشباع رو به مایع متراکم هم میشه داد ولی در برخی دما ها و فشار ها دیگه حتما یکی در نظر گرفته میشه.....یعنی توی صنعت زیاد اهمیتی نداره ....ولی توی درس مهمه که مایع متراکم با مایع اشباع فرق کنه چون حجم مخصوص هاشون متفاوته.....

Sorrysmiley

پاسخ

سپاس شده توسط np.1400
Bug 
نقل قول: حرف شما درسته....فقط یه نکته از کتاب بگم....
طبق کتاب ون وایلن الان نیگاه کردم گفته .....اینکه حجم مخصوص مایع اشباه رو با مایع متراکم یکی بگیریم مشکلی ایجاد نمیشه...
ولی برای همه دما ها یکسان نیسته....یعنی حرف شما درسته ...ولی بازم بسته به نوع ماده متفاوته می تونه مایع متراکم تر هم بشه و به قول شما به مقدار کم...که خصوصیات مایع اشباع رو به مایع متراکم هم میشه داد ولی در برخی دما ها و فشار ها دیگه حتما یکی در نظر گرفته میشه.....یعنی توی صنعت زیاد اهمیتی نداره ....ولی توی درس مهمه که مایع متراکم با مایع اشباع فرق کنه چون حجم مخصوص هاشون متفاوته.....

سلام

نه بازم دو تا موضوع رو با هم قاطی کردین.

اون بحثی که شما می کنید تغییر حجم و چگالی مایعات با تغییر دما هستش.( تو فشار ثابت )

بحثی که من می کنم ، تغییر حجم و چگالی مایعات با تغییر فشار تو دمای ثابت هستش که تو هر حالتی ازش صرفنظر می کنیم.
حتی برای ساده سازی معادلات هم همیشه این فرض رو مطرح می کنیم.

پاسخ

سپاس شده توسط Dash @li ، np.1400
Bug 
داش بیژن دمت گرم از گمراهی نجاتمون دادی.........

Sorrysmiley

پاسخ

سپاس شده توسط np.1400

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

فیلم های آموزشی مهندسی مکانیک - به زبان فارسی

بر روی موضوع مورد نظر خود کلیک کنید

آموزش پنیوماتیک آموزش نرم افزار Fluidsim آموزش ریخته گری با ProCast
آموزش کنترل صنعتی آموزش نرم افزار PDMS آموزش نرم افزار کامسول Comsol
آموزش شکل دادن فلزات آموزش نرم افزار Moldflow آموزش ماشین کاری با EdgeCAM
آموزش طراحی کنترل مقاوم آموزش Working Model آموزش پدیده انتقال در کامسول
آموزش حل معادلات دینامیکی آموزش نرم افزار LogoPress آموزش کنترل فعال با رویکرد فازی
آموزش تحلیل المان محدود آموزش‌های رایگان آموزش ریخته گری با ProCast