امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال سوال در مورد تغییر گرایش از ساخت به بیومکانیک
سلام من ترم 4 مکانیک(ساخت ) دانشگاه ازاد تهران هستم .
میخواستم برای سال بعد برنامه بریزم. چون این رشته بیشتر برای اقایون مناسبتره و هیجان نداره خواستم برم ارشد بیومکانیک (مهندسی پزشکی)
خواستم از مشاور محترم بپرسم که
الف.بیومکانیک در تهران بازار کارش به چه صورت هست ؟
ب.چون بچه های بیومکانیک کمترند احتمال قبولی بیشتره؟
پ.چون خیلی های تو کارشناسی بیومکانیک بودند و اشنایی بیشتری دارند احتمال داره که تو ارشد با مشکل قابل توجه مواجه شیم (چون پیش زمنیه ای نداریم از بیومکانیک و از طرفی فضای رقابتی بین دانشجویانی که در همین زمینه در کارشناسی هم کار کردند با کسایی که تازه از مکانیک ساخت وارد این رشته شدند و مشکلات دیگر)؟
ت.کلا تبدیل انرژی بهتر میباشد یا بیومکانیک ؟
س.من تو انجمن گشتم پیدا نکردم.
منابعی که بشه کسی که میخواد تازه درس هایی مثل دینامیک.ترمو.حرارت سیالات.کنترل.ارتعاشات. رو بخونه از الفبا تا یاد بگیره ندیدم  ؟ ایا چنین منابعی هست ؟
ج.چون برنامه ریزی طولانیه فک کنم بتونم یاد بگیرم و سال بعد رتبه خوبی بیارم ولی این تغییر گرایش مناسب ارزیابی میشه یا خیر؟

با تشکر از مشاور محترم.به هر تعداد سوال که قابل پاسخ بود ، پاسخ دهید ممنون میشم چون خیلی گشتم انجمن مناسبی مثل این پیدا نکردم که پاسخ بدهند.

پاسخ

سپاس شده توسط Dash @li
با عرض سلام و احترام
این مطالبی که نوشتم نظرات شخصی منه و امیدوارم با افراد دیگری هم در این موضوع مشورت کنید و بهترین نظر رو انتخاب کنین.
همونطوری که می دونید، بایو بخش کوچیکی از مکانیکه و خوب قاعدتا کارفرماها دنبال به کارگیری افرادی هستند که تخصص تحصیلیشون جامع تر باشه. یعنی یه مهندس مکانیک قطعا تو بازار کار به یه بایومکانیک برتری داره، مگر تو موارد استثنا که فکر می کنم خیلی از این موارد تو شرکت های ایرانی نداشته باشیم (شاید فقط بعضی از شرکت های دانش بنیان این وضعیت رو داشته باشند و گرنه اکثر شرکت های تجهیزات پزشکی وارد کننده هستند و نیازی به مهندس برای طراحی ندارند)
در مورد عدم آشنایی با بایو باید بگم که شما قطعا تو ارشد پیش نیاز می گیرید و چند تا درس از کارشناسی بایو رو باید پاس کنید.
من خودم چون دوست داشتم رشتم جامع تر باشه سراغ بایو نرفتم و تبدیل می خونم. ولی الان موضوع پایان نامم طوری شده که بعضی از مقاله هایی که تو زمینه دارورسانی هستند رو خوندم و ازشون استفاده کردم می بینم که تو اکثر موارد اساتیدو دانشجوهای تبدیل نویسنده این مقاله ها هستند و این نشون میده که کسی که تبدیل یا طراحی کاربردی می خونه هم می تونه تو زمینه بایو (چه از نظر علمی و چه از نطر شغلی) کار کنه. البته این موضوع کاملا سلیقه ای هست و همونطوری هم که میدونین بایو جزو رشته های بکر و دست نخورده ای که خیلی از نظر علمی جای کار داره. ضمن اینکه قطعا از نظر دشواری دروس از تبدیل و طراحی راحتتره.
در مورد منابع کنکور هم که کتابای پوران پژوهش تو زمینه (انتقال حرارت، ارتعاشات و دینامیک) واقعا عالی هستن. ضمن اینکه چون تهران هستید می تونید از اساتید پارسه یا نصیر استفاده کنین که این کار فوق العاده زیاد بازدهی تون رو بالا می بره.
امیدوارم که نظراتم براتون مفید باشه.
موفق باشید

حکمت وزیدن باد رقصاندن شاخه ها نیست،امتحان ریشه ها است. امام علی(ع)

پاسخ

سپاس شده توسط zahra.rezaei ، Dash @li
درود دوست عزیز
کاملا نگرانی های شما طبیعی هست.
من هم نظر شخصی ام رو عرض میکنم. البته باید بگم من ارشد مکانیک_ساخت و تولید تموم کردم.
ببینید تو کشور ما واقعا رشته های بین رشته ای مثل مهندسی پزشکی(که خیلیا به خاطر اسمش میرن سراغش) تا اونجا که من هم پرس و جو کردم، جایگاه و ارزش واقعی خودشون رو ندارن. (نه اینکه تخصص، تخصص بدی باشه. اینجا این طوریه) چون ما همیشه تو کشور عزیزمون اول اسم و شکل یه چیز رو میاریم و بعد بدنبال نیاز میگردیم(متاسفانه)
اما اگر قصد خروج از کشور رو دارید و ادامه تحصیل در اونجا یا حتی کار، شغل بسیار خوبی هست.
اما در کشور ما شاید البته پیشرفت بکنه و من امیدوارم اما تا حالا که جز اسمش چیزی نبوده.(مگر اینکه خوب تو اینترنت سرچ کنید راجع به شرکتهای سازنده دستگاه آلات مهندسی پزشکی که آیا هست یا نه، دقت کنید شرکت سازنده و نه وارد کننده یا مونتاز کننده، شماره پیدا کنید و با هاشون تماس بگیرید) که اگه پیدا کنید و باهاشون کار کنید(اگه گفتن نه بگید واسه کارآموزی، تو همه جا خصوصا ایران واسه هدف باید سمج باشید )
اگر این بازار کار رو تو ایران دیدید، باز میتونید با همین گرایش ساخت به راحتی وارد حوزه کاری بیو بشید. (فرقی نمیکنه چه گرایشی بخونی چون تو دانشگاه چیز زیادی یاد نمیدن بهت و باید خودت بر طبق نیازت بری بخونی پس به نظر من زیاد نگران این مورد نباشید)
اگر میخواهید صرفا کار کنید و در کارهای تحقیقاتی نباشید(کارهای آکادمیک پژوهشی) فکر نکنم البته مطمئن نیستم اما تا اونجا که من میدونم بیو خوب نیست.
اما ساخت خوبه و حوزه کاری زیادی رو میتونه شامل بشه ولی تو کشور ما یه کم به تلاش خود آدم بستگی داره.(این که میگم حوزه زیاد مثلا من خودم پایان نامم مکاترونیکی بود و یه مبحثی بود که الکترونیکی ها هم زیاد کار نکرده بون روش ولی ما اون رو برای کار خودمون استفادش کردیم)
تبدیل انرژی هم گرایش خوبیه. اما اگر علاقه داری و پایه سیالاتییت خوبه، تغییر گرایش تو ارشد بدی بهتره نه اینکه نشه بدون پایه سیالات بخونیا میشه اما خوب سختتره، چون من میدونم ما ساختیا هم سیالات خوندیم هم جامدات و هم درسای خودمون رو اما دروس سایر گرایشها رو در حد پایه ای خوندیم و نه کامل(خصوصا با این استادا!!)
به هرحال تحقیق کنید و بعد تصمیم بگیرید. ولی  یه پیشنهاد دیگه ام بهتون بکنم :
توی دانشگاههایی که میخواهید تو ارشد  بخونید و مهمتر از خواستتون میتونید توش قبول بشید دنبال اساتیدی بگردید که ساخت و تولیدی هستن اما حوزه کاریشون به اونچیزی که شما علاقه دارید نزدیکتره (چون من دقیقا با استادی کار کردم که اینطوری بود و خیلی حس مکانیکی بودن دارم الان Laugh1 ) اون طوری دیگه لازم نیست گرایش عوض کنید و درس بیخودی بخونید و زیر فشار باشید.چون به نظرم ارزشش رو نداره مگر اینکه هدف مهمی داشته باشید از تغییر گرایش.
البته تو همین استخدامای دولتی بگردید کسی گرایش بیو یا حتی مکاترونیک نمیخواد. ولی تو خصوصی به نظرم مهم نیست چون مثلا حتی اگه بگه مکاترونیک میخوایم من خودم پایان نامم رو میبرم میگم ساختم اما خیلی بهتر از مکاترونیکیا هم کار کردم.
موفق باشید

پاسخ

سپاس شده توسط zahra.rezaei ، Dash @li
(01-23-2016، 12:03 PM)zahra.rezaei نوشته است: سلام من ترم 4 مکانیک(ساخت ) دانشگاه ازاد تهران هستم .
میخواستم برای سال بعد برنامه بریزم. چون این رشته بیشتر برای اقایون مناسبتره و هیجان نداره خواستم برم ارشد بیومکانیک (مهندسی پزشکی)
خواستم از مشاور محترم بپرسم که
الف.بیومکانیک در تهران بازار کارش به چه صورت هست ؟
ب.چون بچه های بیومکانیک کمترند احتمال قبولی بیشتره؟
پ.چون خیلی های تو کارشناسی بیومکانیک بودند و اشنایی بیشتری دارند احتمال داره که تو ارشد با مشکل قابل توجه مواجه شیم (چون پیش زمنیه ای نداریم از بیومکانیک و از طرفی فضای رقابتی بین دانشجویانی که در همین زمینه در کارشناسی هم کار کردند با کسایی که تازه از مکانیک ساخت وارد این رشته شدند و مشکلات دیگر)؟
ت.کلا تبدیل انرژی بهتر میباشد یا بیومکانیک ؟
س.من تو انجمن گشتم پیدا نکردم.
منابعی که بشه کسی که میخواد تازه درس هایی مثل دینامیک.ترمو.حرارت سیالات.کنترل.ارتعاشات. رو بخونه از الفبا تا یاد بگیره ندیدم  ؟ ایا چنین منابعی هست ؟
ج.چون برنامه ریزی طولانیه فک کنم بتونم یاد بگیرم و سال بعد رتبه خوبی بیارم ولی این تغییر گرایش مناسب ارزیابی میشه یا خیر؟

با تشکر از مشاور محترم.به هر تعداد سوال که قابل پاسخ بود ، پاسخ دهید ممنون میشم چون خیلی گشتم انجمن مناسبی مثل این پیدا نکردم که پاسخ بدهند.

سلام
تمام دوستان حرفهای خوب و جالبی زدند و کاملا منطقی هست.
البته برای ی خانم کلا مکانیک زیاد تفاوتی ندارد چه گرایشیش رو بخواند ولی خب طراحی کاربردی و تبدیل انرژی در ارشد خب ی خورده محض ترند ،ولی خب ارشد ساخت و تولید هم در ارشد محض تر از کارشناسی هست،شما کارگاهی ب اون صورت ندارید شاید پروژه پایانیتون نیاز ب کارگاه باشه باز اگر مبحثی رو پیدا کنید ک نیاز ب کارگاه نباشه زیاد اذیت نمیشید.
توی بازار کار هم بازار کار تبدیل از همه بهتر هست ،چون نیاز دارند،استخدامی ها بیشتر هست ولی توی صنعت گرایش معنی زیادی نداره.
شما با همین ساخت و تولید هم میتونید ادامه بدید و به قول دوست خوبم ک گفت پروژه های دیگری کار کنید،با یاد گیری نرم افزار ها برای خانم ها مناسب هست ، یک کار مناسب با خودتون پیدا کنید.خدا رو شکر تهرانی هستید و کار مناسب برای شما پیدا خواهد شد حتی با ساخت و تولید ،اگر دنبال استخدامی هستید ک برید دنبال تبدیل واگر کار خصوصی مشکلی ندارید ک همین ساخت راحت تر میتونید برای ارشد مطالعه کنید.
در هر صورت دروس ارشد ساخت باز ادامه همین درس هاست ولی کارگاه ندارید مگر برای پروژه پیایانی ک بارچز اگر پروژه تون رو جوری با استادتون هماهنگ کنید نیاز به کارگاه هم ممکن است نشود،مثلا تحلیل عددی و آنالیز باشه.
ولی کلا میگم تا میتکنید تغییر گرایش ندید،مگر اینکه علاقه نداشته باشید.
گرایش بایو و ....گرایش خوبی هستند ولی بازار کارشون خیلی هم خوب نیست البته فعلا شاید 10 سال دیگه خوب شه.
جای کار زیاد دارند شما میتونید با همین گرایش ساخت کارهای بایو مکانیک هم انجام بدید.
تک تک سوالاتتون رو جواب میدم
الف) بایو مکانیک خوب هست آینده دارد ولی به نظر گرایش تبدیل اگر علاقه دارید ن ب صرف بازار کار برید چون اگر علاقه نباشه درسهاشون سخت تر از ساخت و تولید هست.درس مکانیک پیوسته درس سنگینی هست.ولی کلا اگر ادامه تحصیل صرف هست به نظرم فرقی ندارد،اگر میخواید تا دکتری هم برید فرقی نمیکند چی بخونید ولی گرایش ساخت و تولید راحت تر قبول میشید ،تا بایو مکانیک،مکاترونیک هم اگر درصد خوبی ساخت و تولید بزنید راحت قبول میشید،ولی کلا میگم تو ایران اگر کار خصوصی میرید فرقی براشون ندارد چ گرایشی کار کردید ،آیا میتونید اون کاری اونا میخوان رو انجام بدید یا خیر؟!
ب)کمتر بودن دلیل بر قبولی نیست ولی احتمالش رو بالا میبره.
پ)به مشکل ک حتما میخورید ک چون دروسی اونا میخونند بیشر پزشکی هست،مثل آناتونی بدن،ممکن است برای پروژتون نیاز ب مطالعه زیادی داشته باشید با توجه به اینکه منابع زیادی نیست گرایش هم تاریخچه زیادی تو ایران نداره باید صفر تا صدش رو کامل خودتون کار کنید.
ت)اگر استخدامی میخواهید تبدیل بهتر است،اگر ادامه تحصیل تفاوتی ندارد.
س)تو انجمن هم چیزای زیادی هست،باید نگاه کنم براتون بزارم.یه کم فرصت کمی دارم.ولی پست زیاد در مورد ارشد گذاشتم.میتونید قسمت ارشد برید.
http://forum.semeng.ir/forumdisplay.php?fid=79
http://forum.semeng.ir/forumdisplay.php?fid=177
منابع کنکوری ک هست واقعا خوب هستند.
ج)کلا تغییر گرایش در صورتی مفید هست ک علاقه ای به این گرایش نداشته باشید ولی اگر میتونید ادامه بدید مطمین باشید همین گرایش خوب هست.

سوالاتون میتونیچست بیشتر باشه،برای تغییر گرایش نیاز ب مشاوره از اساتید دارید ولی نظرم به هر استادی اکتفا نکنید و ببینید دلتون چی میخواد،در هرصورت شرایط کشور ،آینده نامشخص و...رو در نظر بگیرید.
امیدوارم کمکی کرده باشم.
موفق و پیروز باشید،باز سوالی باشد در خدمتیم،اگر بتونیم راهنمایی درست و مناسبی انجام بدیم.

خوبی چو از حد بگذرد نادان خیال بد کند.
Sorrysmiley

پاسخ

سپاس شده توسط zahra.rezaei ، vahid

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سوال  منابع نرم افزاری ارشد ساخت و تولید d@rkness 3 1,622 01-19-2017، 11:58 PM
آخرین ارسال: Rsh38e

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

فیلم های آموزشی مهندسی مکانیک - به زبان فارسی

بر روی موضوع مورد نظر خود کلیک کنید

آموزش پنیوماتیک آموزش نرم افزار Fluidsim آموزش ریخته گری با ProCast
آموزش کنترل صنعتی آموزش نرم افزار PDMS آموزش نرم افزار کامسول Comsol
آموزش شکل دادن فلزات آموزش نرم افزار Moldflow آموزش ماشین کاری با EdgeCAM
آموزش طراحی کنترل مقاوم آموزش Working Model آموزش پدیده انتقال در کامسول
آموزش حل معادلات دینامیکی آموزش نرم افزار LogoPress آموزش کنترل فعال با رویکرد فازی
آموزش تحلیل المان محدود آموزش‌های رایگان آموزش ریخته گری با ProCast