رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خبر تحلیل کنکور مکانیک 95 به نقل از مدرسان شریف
#1
زبان انگلیسی (عمومی)
در کنکور امسال هم، همانند کنکور سال‌های اخیر درس زبان انگلیسی (عمومی) دارای 15 سؤال بود، که بخش اول آن شامل 10 سؤال از لغات (Vocabulary) و بخش دوم شامل 5 سؤال از جای خالی متن (cloze test) بود. سؤالات لغات امسال نسبت به سال گذشته آسان‌تر، اما تا حدودی گیج‌کننده‌تر بود که نیاز به مطالعه بیشتر به ویژه در زمینه‌ی مترادف کلمات (Synonyms) داشت. اما در مقابل، در بخش جای خالی سؤالات آسان بودند و با کمی دانش گرامری پاسخ‌گویی به آن‌ها به راحتی امکان‌پذیر بود. برای داوطلبان ممکن است این مطلب که سازمان سنجش برای سؤال اول دو گزینه‌ی صحیح (گزینه‌ی «1» و «2») انتخاب کرده است ناراحت‌کننده به نظر برسد.
توصیه من به داوطلبانی که سال آینده قصد شرکت در کنکور را دارند این است که، علاوه بر یادگیری کلمات جدید و افزایش دایره لغات خود، سعی کنند که همزمان لغات هم معنی را نیز یاد بگیرند. اکثر داوطلبان این بخش را رها می‌کنند، در حالی که با کمی مطالعه می‌توان به راحتی به سؤالات این بخش پاسخ داد.
زبان تخصصی
سؤالات زبان تخصصی مهندسی مکانیک سال 95 شامل 30 سؤال زبان می‌باشد که از این 30 سؤال، 15 سؤال مربوط به سؤالات زبان عمومی و 15 سؤال به زبان تخصصی رشته مکانیک اختصاص یافته است.
در بخش زبان تخصصی با توجه به فرمت کنکور سال 94، کنکور امسال دچار تغییر شده است و دارای سه متن، هرکدام شامل پنج سؤال تخصصی می‌باشد. این در حالی است که مخالف کنکور 94 در سال 95 سؤالات cloze test حذف شده و به هریک از متن‌ها اضافه شده است. علاوه بر این متن‌های کنکور 95 تا حدودی می‌توان ادعا نمود، از حالت تخصصی خارج شده و موضوعات بسیار کلی در زمینه مهندسی مکانیک مورد سؤال قرار گرفته‌اند، مطالبی از قبیل: نیرو، تنش و کرنش و قوانین ترمودینامیک. لذا تعدادی از سؤالات به راحتی با دانش کمی از زبان تخصصی رشته مربوطه قابل پاسخ‌گویی هستند، همچنین در کنکور امسال نیز سؤالات مفهومی کمتر شده و در مقابل سؤالات معنایی افزایش یافته است. بطور کلی می‌توان اینگونه اظهار نمود که سؤالات زبان تخصصی تا حدودی نسبت به سال قبل ساده‌تر می‌باشد.
ریاضی (ریاضی عمومی 1 و 2، معادلات دیفرانسیل، ریاضی مهندسی)
در کنکور ارشد امسال، سؤالات ریاضی 10 سؤال ریاضی عمومی 1 و 2، 6 سؤال معادلات دیفرانسیل و 4 سؤال ریاضی مهندسی بود که از بیست سؤال را به خود اختصاص داده بود. به طور کلی کنکور امسال سؤالات متنوعی از اکثر مباحث مهم دروس مختلف ریاضی را در برداشته و تقریباً کنکور استانداردی در درس ریاضی به حساب می‌آمد.
ریاضی عمومی 1 از دروسی است که داوطلبان با موضوعات آن از دوران دبیرستان آشنا هستند. به همین جهت شانس پاسخ‌گویی به سؤالات آن نسبت به سه درس دیگر بیشتر است. به همین خاطر است که این درس از جمله دروسی است که داوطلبان نباید از آن غافل شوند تا به راحتی بتوانند بیست درصد از آن را در درس ریاضی به دست آورند. بیست درصدی که می‌تواند در کنکور مهندسی مکانیک تأثیر بسزایی داشته باشد. با توجه به سؤالات کنکور امسال و نیز سال‌های گذشته، می‌توان مباحث مشتق، انتگرال و دنباله‌ـ سری را جزو مباحث کلیدی در این درس به حساب آورد که با توجه به آشنایی اکثر داوطلبان با آن‌ها، تست‌زنی بسیار در این مباحث باید در برنامه داوطلبان قرار گیرد. البته لازم به ذکر است: سؤال 31 عیناً مثال 21 صفحه‌ی 685 کتاب ریاضی عمومی (1) مدرسان شریف، سؤال 32 عیناً مثال 11 صفحه‌ی 344 کتاب ریاضی عمومی (1) مدرسان شریف و سؤال 34 عیناً مثال 16 صفحه‌ی 478 کتاب ریاضی عمومی (1) مدرسان شریف می‌باشند (تمام آدرس‌ها از کتاب چاپ بیستم مدرسان شریف داده شده است).
درس ریاضی عمومی 2 را می‌توان ادامه ریاضی عمومی 1 به حساب آورد (هرچند اساساً ممکن است ارتباط هم وجود نداشته باشد). به همین جهت آمادگی نسبی در ریاضی 1، لازمه موفقیت در پاسخ‌گویی به سؤالات ریاضی 2 می‌باشد. پراکندگی سؤالات ریاضی عمومی 2 در کنکور امسال و سال‌های گذشته نشان می‌دهد که داوطلب بایستی در مباحث توابع چند متغیره و انتگرال آن‌ها و همچنین میدان‌های برداری و انتگرال روی مسیر و سطح، به آمادگی کاملی دست یابد. در حقیقت این مباحث که قسمت اعظم ریاضی 2 را تشکیل می‌دهند، همواره سهم بسزایی در آزمون ارشد به خود اختصاص داده‌اند. همچنین مانند ریاضی عمومی (1) در ریاضی عمومی (2) نیز: سؤال 37 عیناً مثال 26 صفحه‌ی 590 کتاب ریاضی عمومی (2) مدرسان شریف، سؤال 39 عیناً مثال 30 صفحه‌ی 502 کتاب ریاضی عمومی (2) مدرسان شریف و سؤال 40 عیناً مثال 40 صفحه‌ی 299 کتاب ریاضی عمومی (2) مدرسان شریف می‌باشند (تمام آدرس‌ها از کتاب چاپ هجدهم مدرسان شریف داده شده است).
سؤالات درس معادلات دیفرانسیل در کنکور امسال از پراکندگی مناسبی برخودار بود، به گونه‌ای که تقریباً اکثر مباحث این درس را پوشش داده و سطح معلومات داوطلب را در قسمت‌های مختلف به خوبی سنجیده بود. مطالعه فصل معادلات مرتبه اول برای تمامی داوطلبان حتی داوطلبانی که برای مطالعه این درس با کمبود وقت روبرو هستند، توصیه می‌شود؛ زیرا این فصل معمولاً دو سؤال در آزمون‌ها را به خود اختصاص می‌دهد و تقریباً پایه فصول دیگر نیز است. در حقیقت اگر بخواهیم به طور کامل‌تر صحبت کنیم، معمولاً معادلات مرتبه اول و مرتبه دوم بیشترین سهم را در سؤالات درس معادلات به خود اختصاص می‌دهند. همچنین سؤال 42 شبیه مثال 194 صفحه‌ی 80 کتاب معادلات دیفرانسیل مدرسان شریف و سؤال 45 شبیه مثال 5 صفحه‌ی 602 کتاب معادلات دیفرانسیل مدرسان شریف می‌باشند.
بعضی از مباحثی که در درس ریاضی مهندسی در کنکورهای گذشته هرکدام یک سؤال را به خود اختصاص می‌دادند نظیر سری‌های فوریه و محاسبه مانده‌ها، در کنکور امسال غایب بودند. در کنکور سال گذشته در این درس با پراکندگی مناسب‌تری در سؤالات روبرو بودیم. اما موضوعی که همواره به داوطلبان توصیه می‌شود این است که موضوعاتی از قبیل اعداد مختلط و توابع کاربردی آن‌ها (نگاشت) که پایه مباحث دیگر هستند و همچنین مشتقات جزئی را در برنامه مطالعاتی خود قرار دهند، زیرا این فصول جزو بخش‌هایی هستند که همواره سؤالاتی در کنکور ارشد را به خود اختصاص می‌دهند. سؤالات درس ریاضی مهندسی که در ادامه درس معادلات دیفرانسیل آمده بود 4 سؤال را به خود اختصاص داده بود که 1 سؤال مربوط به توابع مختلط، 1 سؤال مربوط به نگاشت‌ها، 1 سؤال از انتگرال‌گیری از توابع مختلط و 1 سؤال از معادلات با مشتقات جزئی بود. سؤال 47 امسال کاملاً شبیه به مثال‌های 42 و 43 کتاب ریاضی مهندسی صفحه‌ی 94، سؤال 48 شبیه مثال 31 صفحه‌ی 110 کتاب ریاضی مهندسی مدرسان شریف، سؤال 49 عیناً مثال 22 صفحه‌ی 269 کتاب ریاضی مهندسی مدرسان شریف و سؤال 50 شبیه مثال 3 صفحه‌ی 619 کتاب مدرسان شریف می‌باشد.
به طور کلی می‌توان گفت اگر داوطلبان رشته مهندسی مکانیک بخواهند بر روی این درس سرمایه‌گذاری کنند، با مجموع کتاب‌های ریاضیات مدرسان شریف به درصد بسیار بالایی دست خواهند یافت و آن‌هایی که قطعاً می‌خواهند این دروس را نخوانند حداقل کتاب‌های «رد گزینه و روش‌های تستی» را تهیه کنند که خواندن آن‌ها کمتر از یک هفته طول می‌کشد و بعضاً ممکن است در سالی (مثل سال 94) بتوان حداقل 50 درصد سؤالات را با این روش‌ها جواب داد!!
جامدات
درس استاتیک به عنوان اولین درس مهندسی در رشته مکانیک شناخته می‌شود و در سالیان متمادی کنکور کارشناسی ارشد به یک ثبات در نوع و بودجه‌بندی بخش‌های مختلف سؤالات رسیده است و در کنکور امسال نیز بودجه‌بندی بدین صورت است که، در مقایسه با کنکور 94 هماهنگی مناسبی وجود دارد و مباحث اصطکاک، تعادل دو بعدی، خرپا، تیرها و خواص سطوح در هر دو آزمون مورد سؤال قرار گرفته‌اند و تنها وجه افتراق دو سال در جبر برداری در کنکور 95 و کار مجازی در کنکور 94 می‌باشد. همچنین با توجه به منابع موجود کتاب‌های استاتیک مدرسان شریف و مریام از مراجع مفیدی هستند که با مراجعه و مطالعه آن‌ها نتایج قابل قبولی برای آزمون‌های آتی قابل پیش‌بینی است.
درس مقاومت مصالح را از نظر مباحث تئوریک و پایه‌ای می‌توان در بین دروس گروه جامدات سنگین‌ترین درس به حساب آورد. در این درس بر خلاف درس استاتیک تنها مباحث تنش، کرنش، خمش و پیچش تیرها تکرار شده‌اند و مباحث دیگر مشابه نبوده‌اند. در کنکور سال 95 در این درس، سؤالات تا حدودی تغییرات ماهوی داده و سؤالات تقریباً بین مبحثی طرح شده‌اند. ولی با تسلط بر مباحث مختلف ذکر شده در کتاب مدرسان شریف تمامی سؤالات از جمله سؤالات سخت آزمون می‌تواند پاسخ داده شود.
درس طراحی اجزاء در گروه جامدات دارای بیشترین مباحث و پراکندگی می‌باشد و در کنکور 95 بر خلاف کنکور 94 زمینه‌های دیگری مورد سؤال قرار گرفته است، که البته تا حدودی سؤالات کنکور 95 همانند سال‌های قبل‌تر از کنکور 94 بوده است، ولی در این زمینه پیشنهاد به داوطلبین برای این درس می‌تواند بدین صورت باشد که تمامی مباحث بایستی مطالعه شود، لذا کتاب مدرسان شریف با توجه به نوع ارائه مطالب می‌تواند در کنار کتاب مرجع شیگلی مورد استفاده قرار گیرد.
در انتها می‌توان کنکور 95 را نسبت به کنکور 94 سخت‌تر ارزیابی کرد و به صورت کلی اینگونه بیان نمود که سؤالات به سمت بین مبحثی بودن، رفته و دیگر سؤالات نیز به تسلط و تمرکز بالا نیاز دارند.
حرارت و سیالات
بخش حرارت و سیالات شامل 20 سؤال است، كه از سه درس اصلی سیالات، انتقال حرارت و ترمودینامیک طرح می‌شود. با بررسی ادوار گذشته کنکور می‌توان گفت هر ساله سعی می‌شود تعداد تست‌های طرح شده از هر سه درس برابر باشد و از هر درس حداقل 6 تست طرح می‌شود. به طور مثال در کنکور امسال 6 تست از درس سیالات، 8 تست از ترمودینامیک و 6 تست از انتقال حرارت طرح شده است، در حالی که در سال 94 از دروس ترمودینامیک و سیالات 7 تست و از انتقال حرارت 6 تست طرح شده بود. حال به بررسی دقیق هر درس در این بخش می‌پردازیم:
ترمودینامیک: ترمودینامیک از جمله درس‌هایی است که حفظیات فراوانی دارد و داوطلب باید روابط زیادی را به خاطر داشته باشد تا بتواند از عهده تست‌های این درس برآید. بررسی تست‌های کنکورهای گذشته نشان می‌دهد که مهم‌ترین فصول این درس «قانون اول و دوم ترمودینامیک» می‌باشد، که تقریباً هر ساله از هر دو فصل تست طرح می‌شود و در کنکور 95 و 94 از این دو فصل روی هم 2 تست طراحی شده بود. در کنکور سالیان اخیر به فصل‌های «آنتروپی و برگشت‌ناپذیری» و «مخلوط هوا ـ بخار» توجه ویژه‌ای شده است، که در سال‌های 94 و 95 از هر دو فصل سؤال مطرح شده است. دیگر فصل مهم این درس، فصل «روابط ترمودینامیکی» می‌باشد که هرچند مطالعه آن کمی دشوار است، اما در صورت مطالعه دقیق می‌توان تست‌های آن را به سادگی حل کرد و به داوطلبان توصیه می‌شود حتماً این فصل را مطالعه کنند. فصل «سیکل‌های تبرید و قدرت» در سال 94 یک تست را به خود اختصاص داده بود و از فصولی به شمار می‌رود که هر ساله احتمال آمدن تست از آن زیاد است. با مقایسه تست‌های ترمودینامیک سال 95 و 94 می‌توان گفت که سطح سؤالات هر دو سال تقریباً یکسان بوده است.
سیالات: سیالات، شاید مهم‌ترین درس این بخش باشد. هرکس با یک بار مطالعه این درس متوجه می‌شود که مهم‌ترین فصول این درس «استاتیک سیالات»، «تجزیه تحلیل جریان سیالات» و «جریان‌های داخلی تراکم‌ناپذیر» است، که تقریباً هر ساله از این سه فصل تست می‌آید. در سال 94 این فصول هر کدام 2 تست و در مجموع 6 تست از 7 تست سیالات یعنی 86% سؤالات را تشکیل دادند و در سال 95 در مجموع 4 تست از 6 تست سیالات یعنی 66% سؤالات از این 3 فصل طرح شده بود. دیگر فصل مهم این درس فصل «جریان لایه مرزی» می‌باشد. به طور کلی با بررسی سؤالات درس سیالات کنکور 95 و 94 می‌توان گفت سؤالات در یک سطح از دشواری قرار دارند.
انتقال حرارت: شاید بتوان انتقال حرارت را ساده‌ترین درس این بخش نامید. درسی که روال مطالعه و تست زدن آن تقریباً مشخص است. این درس 4 فصل اصلی دارد که عبارتند از: «انتقال حرارت هدایتی»، «انتقال حرارت هدایتی گذرا»، «انتقال گرمای جابه جایی» و «تشعشع» که این 4 فصل در سال 94 در مجموع 5 تست از 6 تست یعنی 83% سؤالات و در سال 95 نیز 5 تست از 6 تست یعنی 83% سؤالات را تشکیل می‌دادند. از دیگر فصول مهم این درس می‌توان به فصل ساده «مبدل‌های گرمایی» اشاره کرد که در کنکورهای اخیر تست‌های زیادی از این فصل مطرح شده است. شاید با نگاهی منصفانه بتوان گفت تست‌های درس انتقال حرارت کنکور سال 95 نسبت به سال 94 کمی دشوارتر طرح شده است با این حال داوطلب در صورت مطالعه دقیق می‌توانست درصد خوبی از سؤالات این درس را پاسخ دهد.
مقایسه کلی حرارت سیالات کنکور 94 و 95: به طور کلی می‌توان گفت سؤالات کنکور حرارت سیالات سال 95 کمی دشوار‌تر از سال 94 طرح شده است، اما داوطلب می‌توانستند در صورت مطالعه دقیق و داشتن تسلط، به درصد خوبی از سؤالات پاسخ صحیح دهند.
ديناميک و ارتعاشات
تعداد سؤالات آزمون كارشناسي ارشد در سال 95، در تمام درس‌هاي مهندسي مکانيک نسبت به سال گذشته تغييري نکرد. نكته‌اي كه در مورد سؤالات كارشناسي ارشد مکانيک به چشم مي‌خورد اين بود كه در مبحث دروس ديناميک و ارتعاشات، برخلاف درس‌هاي ديگر رشته مکانيک، از برخي مباحث پرتکرار در سال‌هاي گذشته (مانند مبحث چرخ‌دنده‌ها)، سؤال طرح نشده بود و يا از بعضي مطالبي که در سال‌هاي گذشته به ندرت سؤال طرح مي‌شد، امسال سؤال مطرح شد و البته تعداد سؤالات تکراري نسبت به سال 94 کمتر بود ولي هنوز تعدادي سؤال تکراري يا مشابه کنکورهاي اخير ديده مي شود.
مباحث درس ديناميك و ارتعاشات شامل چهار بخش ديناميك، ارتعاشات، ديناميك ماشين و كنترل اتوماتيك مي‌باشد. از لحاظ بودجه‌بندي از مبحث ديناميک و ارتعاشات، به ترتيب در درس ديناميک (ديناميک ذرات 2 سؤال، سينماتيک اجسام صلب 1 سؤال، ديناميک اجسام صلب 4 سؤال) و درس ارتعاشات (ارتعاشات آزاد سيستم‌هاي يک و دو درجه آزادي به ترتيب 2 و 3 سؤال) و در درس ديناميک ماشين (تحليلي سرعت و شتاب 3 سؤال، درجه آزادي 1 سؤال) و در درس کنترل (دياگرام بود و نايکوئيست 2 سؤال و تابع تبديل 1 سؤال پايداري و خطاي حالت ماندگار 2 سؤال)، 5 سؤال مطرح شده است.
اين دروس نيز همانند ساير دروس كنكور، سال به سال به سمت مفهومي‌تر شدن پيش رفته است، به خصوص در سال‌هاي اخير با كاهش تعداد سؤالات هر درس و حجيم بودن مطالب اين چهار درس، اين موضوع اهميت بيشتري به خود گرفته است و سؤالات سال 95 نسبت به سال گذشته از مباحث جديدي طرح شده‌اند، به طور مثال سؤالات ارتعاشات امسال با سال 94 كاملاً تفاوت دارند. از طرف ديگر حجم محاسبات عددي امسال نسبت به سال گذشته بيشتر شده بود. همچنين از سؤالات مشابه آزمون‌هاي سال‌هاي گذشته نيز در مباحث استفاده شده است كه نشانگر لزوم مطالعه دقيق سؤالات كنكورهاي سال‌هاي گذشته دانشگاه سراسري و آزاد مي‌باشد. همچنين سبك طراحي سؤالات نيز تغيير كرده است و با الهام از كتاب‌هاي آموزشي مرجع و تغيير جزئي سؤالات آن‌ها و تركيب كردن مفاهيم دروس، سؤالات قابل قبولي براي كنكور انتخاب شده است. از آنجا كه مباحث دروس ديناميك ارتعاشات و كنترل معمولاً به طور سلسله مراتبي و با يك توالي منطقي تكامل پيدا مي‌كنند، به اين معنا كه مباحث هر فصل وابسته به فصول قبل است و براي تسلط بر تمامي آن‌ها، دانستن موضوعات قبلي و تسلط بر آن‌ها ضروري مي‌باشد. بر همين اساس، هر سؤال معمولاً به طور طبيعي، تركيبي از چندين مبحث را در خود دارد و به همين دليل، شايد جداسازي سؤالات برحسب سرفصل به دليل حجم بالاي مطالب، كاري منطقي نباشد.
در سال 95 سؤال متفرقه‌اي كه با خواندن دقيق و كامل مباحث قابل پاسخ‌گويي نباشند، مطرح نشده بود. به نظر می‌رسد در مجموع سؤالات ديناميک کنکور امسال سخت‌تر از سال‌های گذشته بودند. چیدمان سؤالات منطقی و از مباحث اصلي بود. در بقیه دروس سؤالات تفاوت چشمگیری نسبت به کنکور سال قبل وجود نداشت.
ساخت و تولید
سؤالات ساخت و تولید امسال و تنوع موضوعی آن‌ها به خوبی بر این مطلب صحه گذاشتند که نمی‌توان سؤالات این درس را به درستی پیش‌بینی کرد. به همین جهت اگر داوطلبی می‌خواهد در این درس نمره خوبی کسب کند، بایستی تسلط کاملی بر روی همه مباحث دروس مختلف ساخت و تولید داشته باشد. مشاهده سؤالات امسال چندان باعث شگفتی نبود، زیرا تقریباً جواب اکثر آن‌ها را به راحتی می‌توان در مراجع معروف هر درس پیدا کرد. اما مشاهده کلید سؤالات، کمی باعث شگفتی شد؛ چرا که جواب بعضی از سؤالات با آنچه در مراجع معتبر آمده است، متفاوت بود. البته امیدواریم که سازمان سنجش در مورد این سؤالات اصلاحات لازم را در کلید نهایی خود اعمال کند.
هر چهار سؤال درس ماشین ابزار، از نوع سؤالات حفظی بودند. این موضوع در غیر از کنکور امسال و سال گذشته، چندان متداول نبوده و همیشه در این درس حداقل یک یا دو مسأله مورد سؤال قرار می‌گرفت. سؤالات قسمت قالب پرس می‌توانست باعث افزایش نمره داوطلبان شود، زیرا هر سه سؤال آن (شناخت اجزای قالب، محاسبه کلیرانس، محاسبه نیروها) از مباحثی بودند که قبلاً بارها مورد سؤال واقع شده‌اند. به‌گونه‌ای که حتی یکی از سؤالات دقیقاً در کنکور 89 آمده و فقط گزینه‌های آن عوض شده بود. تقریباً می‌توان محاسبه کلیرانس را یکی از مباحث مورد علاقه تمام طراحان کنکور در این درس به حساب آورد. در درس علم مواد، هر چهار سؤال امسال حالت حفظی به خود گرفته بودند. البته به شرطی می‌توان تعداد سؤالات این درس را چهار عدد به حساب آورد که سؤالات مباحث متالورژی پودر و آهنگری را نیز جزو این درس بدانیم که در اصل چنین کاری درست نیست؛ زیرا این مباحث در مراجع متداول این درس مطرح نشده‌اند. اما در بین هشت درس موجود، این درس بیشترین شباهت را به این دو سؤال دارد.
در درس ماشین‌های کنترل عددی برخلاف کنکورهای گذشته از سؤال برنامه‌نویسی برای مسیر حرکت ابزار خبری نبود و فقط دو سؤال حفظی و محاسباتی از کدنویسی داده شده بود.
درس اندازه‌گیری نیز پس از یک دوره غیبت در سؤالات کنکور دولتی، امسال با دو سؤال محاسباتی در مورد خطای اندازه‌گیری و مباحث مرتبط با آن، به صحنه برگشت!
دو سؤالی که در درس تولید مخصوص مورد پرسش قرار گرفته بودند (اسپارک و وایرکات)، هر دو زیرمجموعه یکی از روش‌های ماشین‌کاری مدرن بوده که با توجه به تنوع روش‌های موجود، چندان عادلانه به نظر نمی‌رسید. اما در کل، این روش یکی از روش‌های پر تست در سؤالات کنکور دولتی می‌باشد.
اما نکته قابل توجه در کنکور امسال، سؤالات درس هیدرولیک بود. با توجه به اینکه هر سه سؤال این درس از نوع محاسباتی بودند، می‌توان این‌گونه در نظر گرفت که این درس سهم بسیار مهمی در محاسباتی نشان دادن درس ساخت و تولید داشت. به‌گونه‌ای که اگر داوطلبی به سؤالات هیدرولیک امسال به‌ درستی جواب می‌داد، تقریباً نشان‌دهنده توانایی بالای او به عنوان یک صاحب نظر در این درس بود!
درس مدیریت تولید نیز به عنوان آخرین درس ساخت و تولید، امسال نیز هیچ سهمی در کنکور نداشت. مسأله‌ای که در کنکورهای اخیر بارها اتفاق افتاده است و بهتر است که سازمان سنجش با حذف رسمی این درس از کنکور دولتی، بار بزرگی از روی شانه داوطلبان برداشته و سردرگمی آن‌ها را در ارتباط با مباحث حجیم این درس از بین ببرد.
نکته‌ای که در آخر بایستی متذکر شد، دو سؤالی است که ما آن‌ها را با اغماض جزو مباحث درس علم مواد به حساب آوردیم. این دو سؤال در حقیقت به شناخت داوطلبان از روش‌های مختلف تولید ارتباط دارد. وجود چنین سؤالاتی در درس ساخت و تولید برای سنجش عادلانه مهندسان این رشته، تقریبا لازم به نظر می‌رسد. سؤالاتی که در سال‌های گذشته از مباحثی چون خان‌کشی، آسفورمینگ، ریخته‌گری و در کنکور امسال از مباحث متالورژی پودر و آهنگری مطرح شده بود. به همین جهت داوطلبان بایستی آشنایی اولیه با فرآیندهای مختلف تولید داشته باشند.پاسخ


 سپاس شده توسط Dash @li
#2
اما نظر شخصی ،
ساخت 95 فاجعه تمام عیار
اولا دو تا سوال بود یکی متالوژی پودر و یکی اهنگری که اصلا تو هبچ رفرنسی کنکوری نداشتیم
سوالای علم و موادشم درمورد چدن بود یکیش که من تو حسین تویی سرکانی ندیدم درست مثل 94 که یه سوالش در مورد الومینیم های سری های مختلف بود که باز تو حسین تویی سرکانی نبود.
هیدرولیک که یه سوالش اصلا تو کتاب رضایی نبود یکیش بود ، و یکیشم باید درکت فوق العاده بالا میبود . سوال اولم که سنجش غلط زده بود . سی ان سی هم نامردا کم داده بودند.و....
زبان عالی بود میشد تست زد
ریاضی هیچ نظری ندارم
جامدات یعنی مرگ بر طراح مقاومت مصالح.Big Grin اصلا هیچی ندارم بگم.یکمم مرگ بر طراح طراحی اجزا Big Grinعلی اقای عزیز ، نظر شما چیه ؟ علم و مواد و هیدرولیک اصلا استرسی شده برای همه ، پیشنهاد شما چیه جز تویی سرکانی و رضایی چی باید خوند؟چرا دارن فراتر از 300 صفحه اول تویی سرکانی میدن ! بنظرتون اتفاقی اینقد بیخود بوده سوالا سال 95 و ممکنه سال 96 به تعادل قبلی برگرده یا چون افتاده اردیبهشت از این به بعد همینه؟
و بنظرتون انتخابات ربطی داره امسال یکم یکنواختتر باشه سوالا یا ظرفیتا دستخوش تغییر شه؟پاسخ


 سپاس شده توسط Dash @li
#3
سلام
اینقدر شما استرس داری لرزه به فیل بندازی از پا در میاد.

کلا ساخت و تولید سوالاتش همینه هر سال یکی دو تا سوال به نحوی داده میشه تا افرادی که توی دوره تحصیلی مطالعات زیادی داشتند بتونند جواب بدهند.
و تفادت بین افرادی که ساخت و تولید بلد هستند و نیستند مسخص شه با دو سه تا سوال هم که زیاد رتبه ها ت۵ییر نمیکنه چون کسی نمیتومه زیاد بالای 50درصد بزنه .
هیدرویک همون کتاب رضاعی کفایت میکنه.علم مواد تا آخر با شماست دوستان متالورڙ همیشه میگن ساختی ها ضعیفند تا میتونید متالورڙی بخونید چون مهمه تعداد یوالتش زیاده تویسر کانی تا آخر عملیات حرارتی بخونید و اگر وقت کردید فلزات غیرآهنی رو هم بخونید.
سوالاتی که از مباحث نباشه حذف خواهد سد.
کتابی که استاد ما دوره کارشناسی متالورڙی درس میداد سنگین بود و واقعا درس حجیمی هست.
ر وقت دارید پیشنهاد میدم کناب متالورڗی فیزیکی اونر یا کتاب متالورژی فیزیکی ریدهل رو بخونید چون کاملترین منابع هستند ولی برای رشته مواد و متالورژی در حد ساخت و تولید تویسر کانی هست برای کنکور باید بخونید.ممتالورڙی پودر هم توی تویسر کانی هست.زیاد به دو تا سوال گیرندید.
سال قبل که لا رتبه 800دانشگاه علم و صنعت قبول شدند و بت رتبه 300امبر کبیر دلیاش حذف گرایش ساخت و تولید در سال 91بود امسال تقریبا به همون صورت ولی به دلیل برگردوندن ساخت و تولید در گرایش های دوره کارشناسی باز رقابت سخت تر هست.در ضمن سال 91گنگورش به سدت افتضاح بود که بالای 20درصد عالی محسوب میشد .ساخت و تولید اصلا مشخص نیست چ خواهد شد ولی این چند سال و حتی سال 95کنکورش بالای 40راحت میشه زد و اگر مطالعه درستی داشته باشید و منابع درست رو بخونید جواب خواهید داد .یکی دو سوال چیزی نیست.شما باقی رو جواب بدید قبولید.
سوالات هیدرولیک کاملا وابسته به حل مساله شده ک زیاد طداحی مدار نیست.پس روش کار کنید.
سوالات مواد هم تعدادش اصولا زیاده پس مستلزم خوندن بیشتری هست.
ظرفیت ارشد ساخت و تولید بعید میبینم تغییر کنه چون هر دانشگاه 10تا15تا بیشتر نمیگیره وزیر گفته بود که تعداد باید کمتر از 20تا بتشه چون توی سایر گرایش ها بالاتر میگرفتند ولی ساخت زیاد عوض نخواهد شد.
انتخابات ربطی به کنکور ندارد.
نکته آخر زیاد روی ساخت و تولید دل خوش نکنید ولی حسابی بخونیدش و مراجع که افراد مطمین گفتند رو مطالعه کنید.چون هر مرجعی ی چیز گفته ممکنه گیج شید یا اسشتباه کنبد
بازمـمنابع که خودم خوندم رو میگم
اندازه گیری کتاب گالیر و شات بولت به صورت پی دیاف تو همین سایته و کتاب حریر پوش و جزوه دکتر داودی تبریز
متالورڙی کتاب تویسر کانی و کتاب دکتر صدوق امیر کبیر
هیدرولیک رضاعی و کتاب نشر طرح شیر خورشیدیان
سی ام سی لطفی دیباگران تهران
تولید مخصوص کتاب مهدوی دانشگاه تهران و جزوه امیر کبیر امیر عبدالله
قالب پرس جزوه دکتر ملایی امیر کبیرو دکتر دیلمی
اونیورسال جزوه دکتر شبگرد تبریز و جزوه رازفر امیر کبیر
توانایی ماشین کاری کتاب رازفر
موفق و پیروز باشید


خوبی چو از حد بگذرد نادان خیال بد کند.
Sorrysmiley

پاسخ


 سپاس شده توسط d@rkness


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Question بهترین شاخه مکانیک در کارشناسی ارشد چیست ؟ download95 15 3,200 02-04-2016، 09:22 PM
آخرین ارسال: hamipaper
Bug منابع کنکور ارشد مکانیک - کنکور ارشد مهندسی مکانیک 94 Dash @li 5 6,701 12-05-2015، 11:12 PM
آخرین ارسال: Dash @li
Bug مشاوره در تحلیل ارشد مکانیک(دروس ریاصی) Dash @li 2 1,043 04-07-2015، 01:46 PM
آخرین ارسال: Dash @li
Bug تحلیل کنکور ارشد مکانیک 91و92و93 Dash @li 2 6,470 12-04-2014، 11:46 PM
آخرین ارسال: Dash @li
Bug منابع کنکور ارشد مهندسی مکانیک vahid 0 965 07-10-2013، 11:41 AM
آخرین ارسال: vahid
Bug بودجه بندی سوالات کنکور ارشد مکانیک ساخت و تولید Dash @li 0 2,045 04-04-2013، 04:53 PM
آخرین ارسال: Dash @li

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

فیلم های آموزشی مهندسی مکانیک - به زبان فارسی

بر روی موضوع مورد نظر خود کلیک کنید

آموزش پنیوماتیک آموزش نرم افزار Fluidsim آموزش ریخته گری با ProCast
آموزش کنترل صنعتی آموزش نرم افزار PDMS آموزش نرم افزار کامسول Comsol
آموزش شکل دادن فلزات آموزش نرم افزار Moldflow آموزش ماشین کاری با EdgeCAM
آموزش طراحی کنترل مقاوم آموزش Working Model آموزش پدیده انتقال در کامسول
آموزش حل معادلات دینامیکی آموزش نرم افزار LogoPress آموزش کنترل فعال با رویکرد فازی
آموزش تحلیل المان محدود آموزش‌های رایگان آموزش ریخته گری با ProCast