امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال دلیل استفاده نکردن از رادیاتورهای همرفت آزاد در سیستم سرمایش چیست؟
(04-10-2015، 09:14 AM)hamidsg نوشته است:
(04-10-2015، 02:11 AM)ab.bb22 نوشته است: حر فتون بطور کلی درسته؛ اما مثال نقض هم براش هست. مثلا یخچال های خونگی عموما جابه جایی آزادن از طرفی بخار فن دار هم توی بازار  موجوده.
سوالتون رو این هفته از استادم میپرسم.
سلام دوست عزیز
توجه داشته باشید که در یخچال خانگی سیال ما متفاوته و ما در اواپراتور فشار رو از روی سیال بر میداریم و دمای نقطه انجماد سیال رو پایین میاریم در نتیجه اختلاف دمای مطلوب پیش میاد ولی در سیستم رادیاتور سیال ما آب هستش و ما نمیتونیم فشار آبو در رادیاتور کاهش بدیم و اگر دمای آب رو به زیر صفر برسونیم آب یخ میزنه و در کار سیستم اختلال ایجاد می کنه.
شما دارید سیکل تبریدو با یک انتقال حرارت ساده مقایسه می کنید.

(04-10-2015، 02:11 AM)ab.bb22 نوشته است: بخار فن دار هم توی بازار  موجوده.
منظور این قسمت از حرفتون رو متوجه نشدم.
موفق و پیروز باشید.

من فکر کردم؛ که مفهوم سوال شما اینه که، چرا در سیستم های سرمایش همیشه از فن استفاده میشه؛ ولی وسایل گرمایشی جابه جایی ازادن. در پاسخ هم دو مثال نقض اوردم و...

پاسخ

سپاس شده توسط hamidsg ، vahid ، omg
(04-09-2015، 01:50 PM)pooria5470 نوشته است: باسلام.دلیلش قانون دوم ترمودینامیک است که می گویدحرارت بدون انجام کارازمحیط سردبه محیط گرم منتقل نمی شود.بله منم فکر کنم همین باشه.

پاسخ

سپاس شده توسط hamidsg
(04-07-2015، 05:02 PM)hamidsg نوشته است: سلام خدمت بچه های گل انجمن
دوستان یک سوالی که واسه من پیش اومده که توضیحاتشو مینویسم.
ما در سیستمهای تاسیساتی تهویه مطبوع ساختمان دو نوع انتقال حرارت داریم یکی انتقال حرارت همرفت اجباری(فن کوئل) که ما آب گرم یا سردو بسته به نیازمون داخل فن کوئل میفرستیم و محیطو گرم و سرد می کنیم ولی در انتقال حرارت همرفت آزاد(رادیاتهای بدون فن) فقط برای سیستم گرمایش استفاده میشه یعنی من جایی ندیدم آب سردو داخل رادیاتهای بدون فن بفرستن و بخوان محیطو سرد کنن می خواستم بدونم دلیلش چیه که در سیستم سرمایش از رادیاتهای همرفت آزاد استفاده نمیشه؟

به نظر میرسه مساله مهم در این قضیه راندمان کار و صرفه اقتصادی اون باشه که خوب به قوانین فیزیکی مربوط میشه.
یعنی گرما از یک جسم کوچکتر به محیط اطراف بزرگتر ولی سردتر سریعتر جابجا میشود.
ولی سرما یا برودت از یک جسم کوچکتر به محیط بزرگتر ولی گرمتر دیرتر جابجا میشود.
دلیل این امر هم میتونه به شدت انرژی مولکولها یعنی همون گرما برگرده. یعنی جسم گرمتر در محاصره محیط سردتر سریعتر انرژی رو منتقل میکنه, ولی جسم سردتر در محاصره محیط گرمتر دیرتر انرژی رو جذب میکنه. مثلا لیوان چایی داغ تو زمستون سریعتر خنک میشه ولی قالب یخ تو تابستون دیرتر اب میشه!
با این تفاصیل برای گرم کردن یک اتاق یک شوفاژ گرم کافیه, ولی برای سرد کردن اون باید یک صفحه بزرگ سرد فلزی بدون فن بکار برد که به صرفه نیست!
مثلا یخچال که محیط کوچکتر و در بسته دارد را میتوان از این راه سرد کرد.( البته در یخچالهای جدیدتر باز هم یک دمنده سرد موجود است که راندمان را بالاتر میبرد.)

پاسخ

سپاس شده توسط hamidsg ، omg
(04-10-2015، 11:48 PM)sqahremani419 نوشته است:
(04-09-2015، 01:50 PM)pooria5470 نوشته است: باسلام.دلیلش قانون دوم ترمودینامیک است که می گویدحرارت بدون انجام کارازمحیط سردبه محیط گرم منتقل نمی شود.بله منم فکر کنم همین باشه.
سلام دوست عزیز
پست شماره 1 و 7 بدقت بخونید متوجه می شید که به قانون دوم ربطی ندارد.
(04-11-2015، 12:04 AM)poordana نوشته است: یعنی گرما از یک جسم کوچکتر به محیط اطراف بزرگتر ولی سردتر سریعتر جابجا میشود.
بین این دو اگر شرایط یکسان باشد یعنی سطح تماس یکسان و میزان جابجایی سیال یکسان و اختلاف دما یکی باشد و جنس مواد یکی باشد تفاوتی نیست به این نکته هم توجه داشته باشید که در حقیقت ما چیزی بنام سرما نداریم و این گرماست که منتقل می شود.
(04-11-2015، 12:04 AM)poordana نوشته است: دلیل این امر هم میتونه به شدت انرژی مولکولها یعنی همون گرما برگرده. یعنی جسم گرمتر در محاصره محیط سردتر سریعتر انرژی رو منتقل میکنه, ولی جسم سردتر در محاصره محیط گرمتر دیرتر انرژی رو جذب میکنه. مثلا لیوان چایی داغ تو زمستون سریعتر خنک میشه ولی قالب یخ تو تابستون دیرتر اب میشه!
اصلا مقایسه ای که کردید درست نیست ممکنه اختلاف دمای چایی داغ با محیط در زمستانم زیاد باشد ولی اختلاف دمای یخ با محیط کم باشد و همچنین سطح برخود یخ با هوا با لیوان چای متفاوت باشد و عوامل دیگر مانند ضریب هدایت گرما در دو ماده متفاوت است.
مقایسه ایی که می کنید همه با حدس و گمان است لطفا بیشتر به فرمولهای درس انتقال حرارت دقت کنید.
موفق باشید و سربلند.

پاسخ

سپاس شده توسط vahid
(04-11-2015، 04:18 PM)hamidsg نوشته است:
(04-10-2015، 11:48 PM)sqahremani419 نوشته است:
سلام دوست عزیز
پست شماره 1 و 7 بدقت بخونید متوجه می شید که به قانون دوم ربطی ندارد.

(04-11-2015، 12:04 AM)poordana نوشته است: یعنی گرما از یک جسم کوچکتر به محیط اطراف بزرگتر ولی سردتر سریعتر جابجا میشود.
بین این دو اگر شرایط یکسان باشد یعنی سطح تماس یکسان و میزان جابجایی سیال یکسان و اختلاف دما یکی باشد و جنس مواد یکی باشد تفاوتی نیست به این نکته هم توجه داشته باشید که در حقیقت ما چیزی بنام سرما نداریم و این گرماست که منتقل می شود.

(04-11-2015، 12:04 AM)poordana نوشته است: دلیل این امر هم میتونه به شدت انرژی مولکولها یعنی همون گرما برگرده. یعنی جسم گرمتر در محاصره محیط سردتر سریعتر انرژی رو منتقل میکنه, ولی جسم سردتر در محاصره محیط گرمتر دیرتر انرژی رو جذب میکنه. مثلا لیوان چایی داغ تو زمستون سریعتر خنک میشه ولی قالب یخ تو تابستون دیرتر اب میشه!
اصلا مقایسه ای که کردید درست نیست ممکنه اختلاف دمای چایی داغ با محیط در زمستانم زیاد باشد ولی اختلاف دمای یخ با محیط کم باشد و همچنین سطح برخود یخ با هوا با لیوان چای متفاوت باشد و عوامل دیگر مانند ضریب هدایت گرما در دو ماده متفاوت است.
مقایسه ایی که می کنید همه با حدس و گمان است لطفا بیشتر به فرمولهای درس انتقال حرارت دقت کنید.
موفق باشید و سربلند.
ممنون از راهنمایی تون.... ولی رشته من الکترونیک هست و برای کار خاصی مجبور شدم در سایت ثبت نام کنم.
جواب های من هم از روی تجربه و منطق خودم هست!
اینو میدونم که در اصل سرما وجود نداره بلکه جنبش مولکولها و یا عدم جنبش و انرژی اونها است که گرما و سرما رو به وجود میاره.

پاسخ

سپاس شده توسط hamidsg ، vahid ، ali_eng
متاسفانه پست هایی با پاسخ های غیر علمی در مورد موضوع این بخش داده شده، از طرفی بحث علمی هست و بعضا ممکنه کسی اشتباه هم مرتکب بشه و هیچ کسی دانای مطلق نیست. درنتیجه پست ها پاک نشدند و این خواننده هست که باید با بررسی همه پست ها به پاسخ منطقی برسه.
برای توضیح سوال حمید آقا زیاده گویی هست اگر حرفی بزنم اما برای یک جمع بندی:
دوست عزیزی که اشاره کردید به قانون دوم :
بیان کلازیوس میگه دما از محیط با دمای پایین به محیط با دمای بالاتر خود به خود منتقل نمی شه. این یعنی برای سرد کردن سیالی که داخل اواپراتور هست و میخواد اتاق رو خنک کنه باید کار انجام داد. اما مسلماً برای انتقال حرارت از اتاق که گرمه به اواپراتور که سردتره کاری لازم نیست انجام بشه و این عمل خود به خود انجام میشه.
کل بحث که چرا برای سرمایش، کویلها به فن مجهز میشند بر میگرده به افزایش ضریب انتقال حرارت. در واقع اگر فنی وجود نداشته باشه انتقال حرارت از نوع جابجایی طبیعی هست. به دلیل پایین بودن ضریب انتقال حرارت جابجایی طبیعی که در پست 2 کاملا توضیح دادم از فن استفاده میشه.
برای اطلاعات عملی دوستان می تونن به کتابهای انتقال حرارت، بخش جابجایی طبیعی مراجعه کنند. کتاب اینکروپرا برای آشنایی اولیه خوبه.

هرگاه خدا بخواهد بنده اى را خوار كند ، دانش را از او دور سازد. نهج البلاغه

پاسخ

سپاس شده توسط vahid ، hamidsg ، omg
این بحث در کتاب سنجل (ویرایش جدید) بسط داده شده

به فروشگاه من سر بزنید  http://iransoftware.esam.ir

پاسخ

سپاس شده توسط hamidsg ، vahid ، omg
(04-21-2015، 02:19 AM)mrmtaha نوشته است: این بحث در کتاب سنجل (ویرایش جدید) بسط داده شده
جالب شد Laie_60B
دوست عزیز میشه ویرایش و اون قسمت از کتابو ذکر کنید .

پاسخ

سپاس شده توسط omg
(04-10-2015، 02:11 AM)ab.bb22 نوشته است: حر فتون بطور کلی درسته؛ اما مثال نقض هم براش هست. مثلا یخچال های خونگی عموما جابه جایی آزادن از طرفی بخار فن دار هم توی بازار  موجوده.
سوالتون رو این هفته از استادم میپرسم.

میشه راجع به جابه جایی ازاد در یخچال توضیح بدین

پاسخ

شما میتونید این مطلبو بخونید.
http://dir.wikipg.com/wiki/%D8%A7%D9%86%...%AA#انتقال حرارت جابجایی

پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 5 مهمان

فیلم های آموزشی مهندسی مکانیک - به زبان فارسی

بر روی موضوع مورد نظر خود کلیک کنید

آموزش پنیوماتیک آموزش نرم افزار Fluidsim آموزش ریخته گری با ProCast
آموزش کنترل صنعتی آموزش نرم افزار PDMS آموزش نرم افزار کامسول Comsol
آموزش شکل دادن فلزات آموزش نرم افزار Moldflow آموزش ماشین کاری با EdgeCAM
آموزش طراحی کنترل مقاوم آموزش Working Model آموزش پدیده انتقال در کامسول
آموزش حل معادلات دینامیکی آموزش نرم افزار LogoPress آموزش کنترل فعال با رویکرد فازی
آموزش تحلیل المان محدود آموزش‌های رایگان آموزش ریخته گری با ProCast