نظرسنجی: به نظر شما بهترین گرایش ارشد برای ادامه تحصیل در ایران چیست؟
گرایش ساخت و تولید
گرایش طراحی کاربردی
گرایش تبدیل انرژی
گرایش مکاترونیک
گرایش مهندسی پزشکی – بیومکانیک
گرایش سیستم محرکه خودرو
گرایش طراحی سیستم تعلیق ، ترمز و فرمان
[نمایش نتایج]
 
توجه: این یک نظرسنجی عمومی است و سایر کاربران می‌توانند رای شما را ببینند.
رتبه موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خبر اشنایی با گرایش های ارشد مهندسی مکانیک
#1
سلام
در این تاپیک اطلاعات خود را در مورد گرایش های ارشد به اشتراک میگزاریم تا دوستان مناسب ترین گرایش را برای خود بر گزینند.


به فروشگاه من سر بزنید  http://iransoftware.esam.ir

پاسخ


 سپاس شده توسط ali_eng ، omg ، download95
#2
به صورت کلی كارشناسي ارشد مهندسي مکانیک در دانشگاه هاي ایران به هشت گرایش تقسیم می شود که عبارتند از:

مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید
مهندسی مکانیک گرایش طراحی کاربردی
مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی
مهندسی مکانیک گرایش مهندسی پزشکی-بیومکانیک
مهندسی مکانیک گرایش سیستم محرکه خودرو
مهندسی مکانیک گرایش طراحی سیستم های تعلیق، ترمز و فرمان
مهندسی مکانیک گرایش سازه بدنه خودرو
مهندسی مکانیک گرایش مکاترونیک
مهندسی مکانیک گرایش علمی کاربردی مدیریت صنایع چاپ


به فروشگاه من سر بزنید  http://iransoftware.esam.ir

پاسخ


 سپاس شده توسط omg ، download95
#3
مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید

متخصصان این گرایش با تكنولوژي­های مربوط به ابزارسازي، ريخته گري ، جوشكاري، فرم دادن فلزات، طراحی كارگاه يا كارخانه هاي توليدي، ساخت و توليد ماشين آلات صنايع (كشاورزي ، نظامي، ماشين سازي، ابزارسازي ، خودروسازي و ... سر و کار دارند. فارغ التحصيلان اين دوره قادر خواهند بود در صنايعي مانند ماشين سازي، ابزارسازي، خودروسازي ، صنايع كشاورزي، صنايع هوايي و تسليحاتي به ساخت و توليد ماشين آلات، طراحي كارگاه و يا كارخانه­های توليدي بپردازند و نظارت و بهره برداري و اجراي صحيح طرح­ها را عهده دار شوند. دروس اين دروه شامل مطالبي در مورد نحوه توليد، طراحي قالب­هاي پرس، طراحي قيد و بندها، كار و برنامه ريزي با ماشين­هاي اتوماتيك، اصول كلي و نحوه كار با ماشين­هاي دستي و تعمير و نصب تمام سرويس­هاي صنعتي مي­باشد و درصد نسبتا بالايي از آنها به صورت عملي ارائه مي گردد. با توجه به پیشروی کشور به سمت خودكفايي صنايع، اين رشته داراي بازار كار خوبي است.


به فروشگاه من سر بزنید  http://iransoftware.esam.ir

پاسخ


 سپاس شده توسط Dash @li ، download95
#4
مهندسی مکانیک گرایش طراحی کاربردی

هدف از این گرایش تربيت متخصصاني است كه بتوانند در مراكز توليد و كارخانه­ها به طراحی اجزاء و مكانيزم ماشين آلات مختلف بپردازند. فارغ التحصيلان مي­توانند در كارخانجات مختلف نظير خودروسازي، صنايع نفت، صنایع نظامی، صنایع تسلیحاتی، صنایع هوافضا، ذوب فلزات و صنايع غذايي و ... مشغول به کار شوند. از جمله دروس اين دوره مي توان دروس مقاومت مصالح، طراحي اجزاء، ارتعاشات، کنترل و ديناميك را نام برد. در اين رشته زمينه اشتغال و بازار كار خوبی وجود دارد.


به فروشگاه من سر بزنید  http://iransoftware.esam.ir

پاسخ


 سپاس شده توسط omg ، download95
#5
مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی

اين رشته در به كار بردن علوم و تكنولوژي جهت طراحی و محاسبه اجزاء سيستم­هايي كه اساس كار آنها مبتني بر تبديل انرژي، انتقال حرارت و جرم است به متخصصان كارآيي لازم را مي­دهد و آنها را جهت فعاليت در صنايع مختلف مكانيك آماده مي­سازد. فارغ التحصيلان اين دوره قادر به طراحي و محاسبه اجزا و سيستم­ها در بخش­هاي عمده­اي از صنايع نظير صنعت نفت و گاز، صنایع هوایی، صنایع نظامی، صنايع خودروسازي ، نيروگاه­ها، صنايع غذايي، ذوب فلزات و ... هستند.


به فروشگاه من سر بزنید  http://iransoftware.esam.ir

پاسخ


 سپاس شده توسط ali_eng ، omg ، download95
#6
مهندسی مکانیک گرایش مهندسی پزشکی - بیومکانیک

دانشجوي‌ مهندسي‌ پزشكي‌ گرايش‌ بيومكانيك‌ با به‌ كارگيري‌ مفاهيم‌ مكانيكي‌ در زمينه‌هاي‌ پزشكي‌ آشنا مي‌شود. اهميت‌ اين‌ رشته‌ زماني‌ آشكار مي‌شود كه‌ بدانيم‌ جلوه‌هاي‌ مختلف‌ انساني،‌ جنبه‌هاي‌ مكانيكي‌ قوي‌ دارد. مثلاً در ساخت‌ دست‌، پا‌ و قلب‌ مصنوعي‌ بايد يك‌ متخصص‌ بيومكانيك‌ در مورد نحوه‌ حركت‌ اندام‌هاي‌ ياد شده‌ نظر بدهد. همچنين‌ در زمينه‌ سازگاري‌ محيط‌ صنعتي‌ و غيرصنعتي‌ با بدن‌ انسان‌ علم‌ بيومكانيك‌ نقش‌ مهمي‌ را ايفا مي‌كند. از جمله دروس لازم برای این گرایش می­توان به ديناميك‌ و ارتعاشات‌ در مهندسي‌ پزشكي‌، خواص‌ مواد مهندسي‌، مقدمه‌اي‌ بر كاربرد مواد مهندسي‌ در پزشكي‌، مكانيك‌ سيالات‌، كينزيولوژي‌ و بيومكانيك‌ مقدماتي‌، ارتز و پروتز، طراحي‌ اجزاء، ديناميك‌ ماشين‌، ترموديناميك‌ و انتقال‌ حرارت‌، طراحي‌ و توليد به‌ كمك‌ كامپيوتر، شيمي‌ عمومي‌، بيوشيمي اشاره کرد.پیشرفت در این شاخه به ساخت قلب مصنوعی ، دریچه های قلب ، مفاصل مصنوعی درک بهتر از عملیات و کارکرد قلب ، ریه ، شریان ها ،مویرگ ها ،استخوان ها ،غضروف ها ،تاندون ها، دیسکهای بین مهره ای و پیوندهای سیستم اسکلتی-عضلانی بدن شده است.


به فروشگاه من سر بزنید  http://iransoftware.esam.ir

پاسخ


 سپاس شده توسط omg
#7
مهندسی مکانیک گرایش سیستم محرکه خودرو

امروزه قوای محرکه خودرو به لحاظ نحوه تامين انرژی و طراحی بهينه توجه طراحان زيادی را به خود جلب نموده است. هم‌اکنون قوای محرکه خودروها، غالبا موتورهای درون‌سوز از نوع اشتعال جرقه‌ای و يا اشتعال فشاری هستند. اين موتورها دارای انواع مختلفی است که می‌توان از ديدگاه­های متفاوتی آنها را دسته‌بندی نمود. موتورهای دوزمانه و چهار زمانه، موتورهای کاربراتوری و انژکتوری، پاشش مستقيم (درون سيلندر) و يا غيرمستقيم (درون منيفولد)، بنزينی، گازوييلی، گاز‌سوز، دوگانه‌سوز، الکلی، تنفس طبيعی، سوپرشارژ (پرخورانی) و توربوشارژ، از انواع موتورها هستند که بر مبنای احتراق داخلی عمل می‌نمايد. البته مبحث انواع سوخت های جايگزين، همچون سوخت های زيستی، هيدروژن و ديگر مواد پاک و همچنين انرژی‌های الکتريکی در قالب خودروهای برقی يا هيبريدی و يا انرژی خورشيدی از ديگر موضوعات در مبحث قوای محرکه است.

در گرايش قوای محرکه مهندسين در جهت طراحی بهينه موتور برای کاهش مصرف سوخت و بهبود پارامترهای عملکردی موتور نظير توان و گشتاور تلاش می­کنند. همچنين سيستم­های جانبی همچون سيستم­های خنک‌کاری موتور و سيستم‌های تهويه مطبوع خودرو از جمله مواردی است که در فضای رقابتی طراحی باعث چشمگير شدن ويژگی­های يک سيستم طراحی شده می­گردد. مهندسين خودرو در اين گرايش نياز به تسلط بر مکانيک جريان سيالات و انتقال حرارت ناشی از آن دارند. از نرم افزارهای تحقيقاتی در اين زمينه می‌توان به GT Power ، Kiva و AVL FIRE اشاره نمود.


به فروشگاه من سر بزنید  http://iransoftware.esam.ir

پاسخ


 سپاس شده توسط omg
#8
مهندسی مکانیک گرایش طراحی سیستم های تعلیق، ترمز، فرمان

راحتی سفر به معنای کاهش ضربات ناشی از ناهمواري­های سطح جاده به سرنشينان يکی از مهمترين پارامترها در طراحی خودروی مناسب به شمار می‌رود. همچنين فرمان پذيری خودرو در جاده، علی‌الخصوص در پيچ­های تند موضوع مهم ديگری است که بايد به آن توجه داشت. از طرف ديگر يکی از ملزومات خودروی ايمن، داشتن سيستم ترمز کاملا مطمئن است. اين موضوعات سرفصل مباحثی هستند که به تفصيل درگرايش سيستم های تعليق، ترمز و فرمان مورد بررسی قرار می‌گيرند. برای اين منظور، دانشجويان با تکنولوژي­های مختلف روز دنيا در زمينه تعليق، ترمز و فرمان آشنا شده، سپس مبانی طراحی آن را آموزش ديده، ضمن شناخت دقيق‌تر سيستم­های تعليق و فرمان، با روش­های شبيه‌سازی و حل عددی معادلات ديناميکی خودرو آشنا می‌شوند.


به فروشگاه من سر بزنید  http://iransoftware.esam.ir

پاسخ


 سپاس شده توسط omg ، vahid
#9
مهندسی مکانیک گرایش سازه بدنه خودرو

بدنه ايمن‌تر، زيباتر و سبک‌تر، عامل موفقيت خودروسازها در قرن بيست‌ويکم خواهد بود. امروزه طراحان کارخانجات بزرگ توانسته‌اند با استفاده از مواد پيشرفته مهندسی ط­حهايی را در بدنه خودرو ارائه نمايند که تا کنون نظيرش ديده نشده بود و بعضا در روياها و تخيل يافت می‌شد. برای طراحی و ساخت چنين خودروهايی، نياز به دانش کامل در زمينه مواد، مقاومت آنها، مکانيزم ها، طراحی و محاسبات مهندسی و همچنين فرآيندهای توليد می‌باشد. ايمنی بدنه تنها با محاسبات دقيق مهندسی دست يافتنی خواهد بود. در اين راستا طراحی سازه خودرو بر اساس جذب انرژی بهينه در برخورد و تصادف اهميت ويژه‌ای دارد. نرم افزارهای شبيه‌سازی نظير Abaqus ، Ansys، LS-Dyna، MADYMO از جمله نرم‌افزارهای مورد استفاده در اين زمينه هستند.


به فروشگاه من سر بزنید  http://iransoftware.esam.ir

پاسخ


 سپاس شده توسط omg ، vahid
#10
مهندسی مکانیک گرایش مکاترونیک

مکاترونیک یا مهندسی مکانیک و الکــترونیک تلفیق سه رشته مهندسی مکانیک، مهندسی الکترونیک و مهندسی کامپیوتر است. این رشته سعی بر آن دارد تا نگاهی یکپارچه به سیستم‌های تشکیل شده از اجزای مکانیکی - الکترونیکی - کنترلی و نرم‌افزار داشته باشد .واژه مکاترونیک توجه شما را به علم مکانیک و الکترونیک جلب می‌کند. اما هدف مکاترونیک ایجاد و استفاده از ارتباط داخلیِ میان ‌رشته‌های مهندسی مرتبط با اتوماسیون و خودکارسازی است، تا یک نمایه از کنترلِ پیشرفته‏ را در سیستم‌های ترکیبی به خدمت بگیرد. مهندسی مکاترونیک یک مجموعه بین‌ رشته‌ای تلفیقی از پوشش اهداف مشترک رشته‌های مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی کنترل و مهندسی کامپیوتر پدیدآمده ‌است. هدف مکاترونیک این است که به سیستم‌های ساده‌تر، ارزان‌تر، راحت‌تر و انعطاف‌پذیرتر دست یابیم. در نگاه دیگر فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکاترونیک با دید جامعی که از علوم مهندسی (مکانیک، الکترونیک و کامپیوتر) دارند می­توانند بر اجرای طرح های مهندسی نظارت داشته و برای آنها برنامه ریزی نمایند.


به فروشگاه من سر بزنید  http://iransoftware.esam.ir

پاسخ


 سپاس شده توسط omg ، vahid ، download95


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Information خبر گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک majidmeratifashi 0 290 05-20-2017، 10:14 PM
آخرین ارسال: majidmeratifashi
  خبر انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۶ majidmeratifashi 0 361 05-20-2017، 10:10 PM
آخرین ارسال: majidmeratifashi
Video خبر تحلیل آزمون های کارشناسی ارشد 91 تا 94 mrmtaha 51 4,447 05-16-2016، 12:40 PM
آخرین ارسال: khoshi
  سوال تغییر رشته به مکانیک Audi R8 5 583 06-16-2015، 01:28 PM
آخرین ارسال: Dash @li
  خبر سازمان سنجش آموزش کشور(نتایج ارشد و ثبت نام کاردانی به کارشناسی) Dash @li 0 480 05-10-2015، 10:37 AM
آخرین ارسال: Dash @li
Exclamation آزمونهای آنلاین و رایگان زبان عمومی ارشد و دکتری (8 مرحله) generalenglish 1 630 04-23-2015، 01:37 AM
آخرین ارسال: mrmtaha
Bug دانلود دانلود دفترچه سوالات آزمون‌ ورودي تحصيلات‌ تكميلي‌ كارشناسي‌ ارشد مکانیک 1394 vahid 2 632 04-23-2015، 01:35 AM
آخرین ارسال: mrmtaha
Bug زبان انگلیسی در آزمون کارشناسی ارشد Dash @li 1 1,233 10-16-2014، 12:09 AM
آخرین ارسال: generalenglish
Bug بحث در مورد نتایج اولیه و انتخاب رشته ارشد 93 bijan darbari 29 4,712 05-26-2014، 10:56 AM
آخرین ارسال: tohid22
Bug تاپیک فروش کتب کارشناسی ارشد مکانیک دست دوم mecrob 1 1,620 05-25-2014، 12:05 AM
آخرین ارسال: bijan darbari
Bug سوالات کنکور ارشد مکانیک 93 با کلید Dash @li 0 760 03-14-2014، 05:15 PM
آخرین ارسال: Dash @li
Bug پاسخ تشریحی زبان عمومی کنکور ارشد مهندسی مکانیک امسال (ارشد 93) mohsen-english 0 793 02-13-2014، 01:39 AM
آخرین ارسال: mohsen-english
Bug رتبه های قبولی کنکور ارشد معین 2 1,886 12-28-2013، 04:28 PM
آخرین ارسال: معین
Bug زمان اعلام نتایج نهایی ارشد capra1 0 789 08-25-2013، 07:37 PM
آخرین ارسال: capra1
Bug اطلاعیه ثبت نام در کلاس های امادگی ارشد vahid2star 0 871 06-27-2013، 01:36 PM
آخرین ارسال: vahid2star

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

فیلم های آموزشی مهندسی مکانیک - به زبان فارسی

بر روی موضوع مورد نظر خود کلیک کنید

آموزش پنیوماتیک آموزش نرم افزار Fluidsim آموزش ریخته گری با ProCast
آموزش کنترل صنعتی آموزش نرم افزار PDMS آموزش نرم افزار کامسول Comsol
آموزش شکل دادن فلزات آموزش نرم افزار Moldflow آموزش ماشین کاری با EdgeCAM
آموزش طراحی کنترل مقاوم آموزش Working Model آموزش پدیده انتقال در کامسول
آموزش حل معادلات دینامیکی آموزش نرم افزار LogoPress آموزش کنترل فعال با رویکرد فازی
آموزش تحلیل المان محدود آموزش‌های رایگان آموزش ریخته گری با ProCast