نظرسنجی: شما در کنکور بیشتر روی کدام بسته زمان میگزارید؟؟
بسته حرارات وسیالات
بسته جامدات
هردو به میزان برابر
[نمایش نتایج]
 
توجه: این یک نظرسنجی عمومی است و سایر کاربران می‌توانند رای شما را ببینند.
رتبه موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خبر تحلیل آزمون های کارشناسی ارشد 91 تا 94
#1
Video 
سلام دراین تاپیک تحلیل های ازمون ارشد رو قرار میدهم لطفا با کامل کردن موضوعات به دوستان خود کمک نمایید. باتشکر


به فروشگاه من سر بزنید  http://iransoftware.esam.ir

پاسخ


 سپاس شده توسط omg
#2
سلام بسیار ممنون بابت ایجاد این موضوع خوب
اگه میشه سعی کنید این تحلیل ها درس محور باشند نه ازمون محور

یعنی تحلیل رو درس به درس بیارید نه اینکه تنها یه تحلیل کلی در مورد ازمون باشه
با تشکرپاسخ


#3
(04-24-2015، 04:46 PM)omg نوشته: سلام بسیار ممنون بابت ایجاد این موضوع خوب
اگه میشه سعی کنید این تحلیل ها درس محور باشند نه ازمون محور


یعنی تحلیل رو درس به درس بیارید نه اینکه تنها یه تحلیل کلی در مورد ازمون باشه
با تشکر

حتما ،سعی خودم هم اینه با تشکر از نظرتون


به فروشگاه من سر بزنید  http://iransoftware.esam.ir

پاسخ


 سپاس شده توسط omg
#4
با سال 91 شروع میکنم و به طبع تا وقتی عدد سال بیان نگردد موضوعات مربوط به همان سال هستند


به فروشگاه من سر بزنید  http://iransoftware.esam.ir

پاسخ


 سپاس شده توسط omg ، vahid
#5
درس استاتیک
در آزمون كارشناسي ارشد مكانيك سال 91 (بهمن 90)، از درس استاتيك مانند سال گذشته 6 سوال مطرح شده بود كه از نظر پراکندگی سوال‌ها تفاوت زیادی بین آزمون‌های دو سال 90 و 91 وجود دارد. تنها مبحثی که در هر دو آزمون 1 سوال از آن طرح شده فصل قرقره‌هاست. در آزمون سال 90، 2 سوال از خرپاها طرح شده در حالیکه در سال 91 سوالی از این فصل وجود ندارد. در مقابل در آزمون سال 91، 2 سوال مرتبط با فصل ممان اینرسی وجود دارد فصلی که هیچ سوالی از آن در آزمون 90 دیده نمی‌شود. علاوه بر تفاوت ذکر شده، طرح یک سوال از جبر بردارها و عدم طرح سوال از بحث قوانین تعادل در سال 90 تفاوت دیگر دو آزمون می‌باشد.

در آزمون 91 از هر کدام از مباحث تیرها و کابل‌ها 1 سوال وجود دارد. 2 سوال ديگر آزمون90 از فصول قابها و اصطکاک می‌باشد (هر کدام 1سوال). از نظر درجه سختی سوال‌های دو آزمون شبیه هم می‌باشند. اگر در آزمون ارشد سال 90، 2 سوال از خرپاها وجود دارد که وقت زیادی از داوطلب می‌گیرد درعوض 2سوال ممان اینرسی آزمون كارشناسي ارشد سال 91 نیز نیاز به حفظ فرمول‌های مربوطه دارد که به نوبه خود کار ساده‌ای نیست.


به فروشگاه من سر بزنید  http://iransoftware.esam.ir

پاسخ


 سپاس شده توسط omg ، vahid
#6
Tongue 
درس انتقال حرارت

در آزمون كارشناسي ارشد مكانيك سال 91 (بهمن 90)، از درس انتقال حرارت مانند سال گذشته 6 سوال مطرح شده كه از نظر ضریب سختی، سوال‌های سال 90 مشکل‌تر بودند. دلیل اصلی آن هم این است که سوال‌ها پراکندگی مناسب را ندارند و از کل شش سوال، 4 سوال از دو مبحث تشعشع و جریان‌های داخلی طرح شده که ذاتاً مشکل‌تر از سایر مباحث می‌باشند. هر دو آزمون 1 سوال از ضریب شکلی تابشی (زیر مجموعه فصل تشعشع) و 1 سوال از مبحث جابجایی دارند. در آزمون سال 90 سوالی که صرفاً از بخش هدایت (conduction) باشد وجود ندارد در حالیکه در سال 91، 2سوال از این مبحث (1 سوال از هدایت پایا و یک سوال از هدایت گذرا) طرح شده است. علاوه بر این، 1 سوال نیز از عایق‌ها مطرح شده که زیر مجموعه بخش هدایت می‌باشد. بنابراین نصف سوال‌های آزمون 91، از هدایت است در حالیکه در آزمون 90 از این مبحث سوالی وجود ندارد. آخرین تفاوت آزمون سال 90 نسبت به سال 91 وجود یک سوال از فصل پره‌ها می‌باشد. بطور کلی از دیدگاه پراکندگی سوال‌ها، تفاوت زیادی بین آزمون‌های سال 90 و 91 وجود دارد و به لحاظ همين پراكندگي سوالات، دانشجو بايد تمامي فصول را مطالعه كند و فصلي را حذف نكند.


به فروشگاه من سر بزنید  http://iransoftware.esam.ir

پاسخ


 سپاس شده توسط omg ، vahid
#7
درس ترمودینامیک
در یک نگاه کلی می‌توان گفت در سوال‌های ترموديناميك كارشناسي ارشد سال 90 جنبه‌های مفهومی ترمودینامیک بیشتر مورد تاکید قرار گرفته است. در آزمون كارشناسي ارشد مكانيك سال 91 (بهمن 90) تعداد كل سوالات 7 سوال بود كه نسبت به سال 90 تغييري نداشته از 7 سوال سال 90، سه سوال نیاز به محاسبه ندارد در حالیکه فقط یک سوال در سال 91 چنین شرایطی را دارد. به طور كلي مي‌توان گفت که سوال‌های آزمون سال 90 مشکل‌تر است چرا که پاسخگویی به سوال‌های مفهومی نیاز به درک جامع مطالب دارد و گامی فراتر از یادگیری فرمول‌ها و بکار بستن آنهاست.

از دیدگاه پراکندگی سوال‌ها نیز تغییرات محسوسی مشاهده می‌شود. در سال 90 سوالی از دو فصل احتراق و معادلات ترمودینامیکی مطرح نشده است در حالیکه آزمون كارشناسي ارشد سال 91 شامل 1 سوال از هر کدام از این مباحث می‌باشد. در آزمون سال 91 از قانون دوم، 1 سوال طرح شده در حالیکه در آزمون سال 90، 2 سوال از این مبحث مطرح شده که 1 سوال مفهومی و سوال دیگر محاسباتی می‌باشد. همچنین در سال 90، 1 سوال از قانون اول ترمودینامیک طرح شده در حالیکه در سال 91 سوالی از این مبحث طرح نشده است. در هر دو آزمون 1 سوال از مبحث ماشین‌های گرمایی طرح شده که تقریباً شبیه هم می‌باشند. فصل جریان تراکم‌پذیر نیز وضعیت مشابهی دارد و سوال طرح شده از این فصل در هر دو سال کاملاً شبیه هم می‌باشند. سوال‌های مطرح شده از سیکل‌های توان و مخلوط‌های گازی نیز تقریباً مشابه هم می‌باشند.


به فروشگاه من سر بزنید  http://iransoftware.esam.ir

پاسخ


 سپاس شده توسط omg ، vahid
#8
دروس ریاضی
تعداد سؤالات رياضيات در آزمون كارشناسي ارشد سال 91 (آزمون بهمن 90) مانند سال قبل 20 سؤال بود. از اين 20 سؤال 4 سؤال به درس رياضي عمومي (1)، 5 سؤال به درس رياضي عمومي 2، 5 سؤال به درس معادلات ديفرانسيل و 6 سؤال مربوط به درس رياضي مهندسي اختصاص يافته بود. سؤالات رياضي عمومي امسال نسبتاً مشكل و برخي از آن‌ها مفهومي بود. سؤالات مربوط به درس معادلات ديفرانسيل تقريباً آسان و سؤالات درس رياضي مهندسي تقريباً مشكل طرح شده بودند. در درس رياضي مهندسي 3 سؤال فصل معادلات با مشتقات جزئي، يك سؤال از مبحث سري فوريه و 1 سؤال از مبحث نگاشت‌ها مطرح شده بود. يكي از سؤالات در بخش معادلات با مشتقات جزئي تقريباً مفهومي بود و يك سؤال آن نسبتاً سخت بود.

در درس معادلات ديفرانسيل 1 سؤال از معادلات مرتبه دوم، 2 سؤال از معادلات مرتبه اول، 1 سؤال از مبحث معادلات مرتبه سوم، 1 سؤال از تبديل لاپلاس طرح شده بود. سؤالات درس رياضي عمومي 1 به مباحث كاربرد مشتق (2 سؤال)، حد و پيوستگي (1 سؤال) و سؤالات درس رياضي عمومي 2 به مباحث حد و مشتق توابع چند متغيره (2 سؤال)، توابع برادري (1 سؤال)، مباحث مربوط انتگرال دوگانه (2 سؤال) اختصاص داشت. گزينشگر سؤالات امسال به كلمات «وجود ندارد، ريشه‌اي ندارد، مشتق وجود ندارد، انتگرال وجود دارد ولي قابل محاسبه نيست و نظاير اين» علاقه‌ي بسيار داشت كه به نظر مي‌رسد بيشتر قصد انحراف ذهن داوطلبان و ايجاد حس شك و ترديد براي آن‌ها را مدنظر داشته! به دوستان سازمان سنجش و طراحان پيشنهاد مي‌شود؛ به اين شدت در آزمون‌ها از اين نوع كلمات استفاده نكنند. همين ذهنيت در طراح (سعي در پيچاندن و انحراف در افكار داوطلب و نتيجتاً عدم پاسخگويي به سؤالات توسط داوطلبان)! باعث شده بود كه طراح از اين نكته غافل بماند كه حداقل 4 تست از سؤالات امسال بدون دخالت خودكار و دست! قابل پاسخگويي بودند اين موضوع از دو زاويه قابل بررسي مي‌باشد و اول اينكه داوطلبان كم سوادتر كه خيلي هم پايه علمي آن‌ها قوي نيست، مي‌توانستند درصدي قابل توجه در اين درس كسب كنند (البته با توجه توان علمي خود) و دوم اينكه داوطلبان قوي علاوه بر احساس اضطراب و ترديد ممكن است به لحاظ تكيه بر پايه‌ي علمي قوي خود وقت زيادي صرف حل تست‌ها كنند و درصد مناسبي در مقايسه با داوطلبان ضعيف‌تر كسب نكنند (البته به نسبت پايه علمي قوي خود، طبيعي است به هر حال داوطلبان قوي‌تر درصد بالاتري كسب خواهند كرد).
اما به طور كل سؤالات رياضي آزمون امسال مفهومي‌تر از سال قبل بود و صرف‌نظر از آن 4 تست در مجموع سؤالات 91 سخت‌تر از آزمون سال قبل و غيرمتعارف‌تر از آزمون‌هاي ادوار گذشته بود و به لحاظ تقسيم بودجه‌بندي بين دروس مختلف رياضي تقريباً مانند سال گذشته بود.


به فروشگاه من سر بزنید  http://iransoftware.esam.ir

پاسخ


 سپاس شده توسط omg ، vahid
#9
دروس ساخت و تولید
در طي چند سال اخير تعداد سوالات ساخت و توليد از 30 به 20 كاهش پيدا كرده كه داراي معايب و مزاياي خاصي مي‌باشد. يكي از نكاتي كه به دليل كاهش تعداد سوالات بايد به آن دقت كرد، اين است كه روي تمامي مباحث بايد سرمايه‌گذاري شود هرچند كه سوالات ساخت، داراي پراكندگي زياد مي‌باشد. البته درآزمون اگر داوطلب حتي به 10 سوال پاسخ درست بدهد شانس بالايي براي قبولي در يكي از دانشگاه‌هاي تهران را دارد. در صورت مطلوب بودن درصد ساير دروس، تنها استراتژي براي بالا بردن درصد اين مجموعه دروس، خواندن دروسي است كه هميشه سوالات متداول و مشخصي دارند و سپس به دروسي بپردازيد كه سوالات آنها غيرقابل پيش‌بيني است.

در دروس ساخت، درس‌هاي: CNC، توانايي ماشين كاري، انيورسال عمليات حرارتي، قالب‌هاي پرس، متالوژي، داراي سوالات متداول هستند كه با حصول اطمينان از يادگيري تست‌هاي سال‌هاي اخير مي‌توانيد مطمئن باشيد كه تست‌هاي آزموني كه در پيش‌ رو داريد را به راحتي پاسخگو هستيد. از طرف ديگر دروسي مانند مديريت توليد، قيد و بند، سيستم‌هاي اندازه‌گيري، توليد مخصوص و در دو سال اخير هيدروليك، مشكل‌تر بوده و در آزمون سراسري ممكن است با سوال‌هايي روبرو شويد كه قبلاً با آنها مواجه نشده‌ايد. در بعضي دروس، كتاب و بعضي‌ جزوات خاص بايد تهيه شود. خواندن CNC از يك منبع كامل كه كليه مباحث را پوشش دهد، توصيه مي‌شود. در درس قالب‌هاي پرس، يك جزوه كامل لازم است به عنوان نمونه جزوه هيدروليك دكتر رضائي در دانشگاه اميركبير مناسب است. اگر متقاضي قبولي در گروه ساخت و توليد هستيد پاسخ دادن به تست‌هاي رياضي و جامدات و ساخت و توليد با كسب درصدي بين 40-50% ، قبولي شما در يكي از دانشگاه‌هاي تهران حتماً امكان‌پذير مي‌باشد پس نيازي به زدن همة سوالات در آزمون نيست و فقط سوالات متداول را پاسخگو باشيد.


به فروشگاه من سر بزنید  http://iransoftware.esam.ir

پاسخ


 سپاس شده توسط omg ، vahid
#10
درس طراحی اجزا

در آزمون كارشناسي ارشد مكانيك سال 91 (بهمن 90)، از درس طراحي اجزاء ماشين مانند سال گذشته 7 سوال مطرح شده كه مبحث طراحي پيچ‌ها، پين‌ها و خارها با 2 سوال از مهم‌ترین فصول می‌باشد. از فصل طراحي فنرها در آزمون سال90، 2 سوال و در آزمون 91، 1 سوال طرح شده است. در عوض در آزمون 91، 1سوال از اجزاي مكانيكي انعطاف‌پذير نیز وجود دارد. در هر دو آزمون از هر کدام از فصول طراحي ديناميكي اجزاء و كلاچ و ترمز 1 سوال طرح شده است که نشان دهنده اهمیت این فصول می‌باشد. در نهایت، در سال 90، 1سوال از چرخ‌دنده‌ها طرح شده در حالیکه در سال 91 این سهمیه به مبحث طراحي استاتيكي اجزاء اختصاص داده شده است. از نظر ضریب سختی، سوال‌های آزمون 91 اندکی مشکل‌تر می‌باشد. 2 سوال از آزمون 90 حفظی بوده و نیاز به محاسبه ندارد. و در كل مي‌توان گفت از ديدگاه پراكندگي سوال‌ها در سرفصل‌هاي درس طراحي اجزاء ماشين، دو آزمون كارشناسي ارشد مكانيك 90 و 91 تقريباً مشابه بودند.


به فروشگاه من سر بزنید  http://iransoftware.esam.ir

پاسخ


 سپاس شده توسط omg ، vahid


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Information خبر گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک majidmeratifashi 0 290 05-20-2017، 10:14 PM
آخرین ارسال: majidmeratifashi
  خبر انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۶ majidmeratifashi 0 361 05-20-2017، 10:10 PM
آخرین ارسال: majidmeratifashi
  خبر اشنایی با گرایش های ارشد مهندسی مکانیک mrmtaha 34 3,105 06-13-2015، 11:01 PM
آخرین ارسال: mechanic91
  خبر سازمان سنجش آموزش کشور(نتایج ارشد و ثبت نام کاردانی به کارشناسی) Dash @li 0 480 05-10-2015، 10:37 AM
آخرین ارسال: Dash @li
Exclamation آزمونهای آنلاین و رایگان زبان عمومی ارشد و دکتری (8 مرحله) generalenglish 1 630 04-23-2015، 01:37 AM
آخرین ارسال: mrmtaha
Bug دانلود دانلود دفترچه سوالات آزمون‌ ورودي تحصيلات‌ تكميلي‌ كارشناسي‌ ارشد مکانیک 1394 vahid 2 632 04-23-2015، 01:35 AM
آخرین ارسال: mrmtaha
Bug زبان انگلیسی در آزمون کارشناسی ارشد Dash @li 1 1,233 10-16-2014، 12:09 AM
آخرین ارسال: generalenglish
Bug بحث در مورد نتایج اولیه و انتخاب رشته ارشد 93 bijan darbari 29 4,711 05-26-2014، 10:56 AM
آخرین ارسال: tohid22
Bug تاپیک فروش کتب کارشناسی ارشد مکانیک دست دوم mecrob 1 1,620 05-25-2014، 12:05 AM
آخرین ارسال: bijan darbari
Bug سوالات کنکور ارشد مکانیک 93 با کلید Dash @li 0 760 03-14-2014، 05:15 PM
آخرین ارسال: Dash @li
Bug پاسخ تشریحی زبان عمومی کنکور ارشد مهندسی مکانیک امسال (ارشد 93) mohsen-english 0 793 02-13-2014، 01:39 AM
آخرین ارسال: mohsen-english
Bug رتبه های قبولی کنکور ارشد معین 2 1,886 12-28-2013، 04:28 PM
آخرین ارسال: معین
Bug زمان اعلام نتایج نهایی ارشد capra1 0 789 08-25-2013، 07:37 PM
آخرین ارسال: capra1
Bug اطلاعیه ثبت نام در کلاس های امادگی ارشد vahid2star 0 871 06-27-2013، 01:36 PM
آخرین ارسال: vahid2star
Exclamation دانلود کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین (ویژه کنکور ارشد) mohsen-english 1 2,849 06-21-2013، 04:17 PM
آخرین ارسال: mohsen-english

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

فیلم های آموزشی مهندسی مکانیک - به زبان فارسی

بر روی موضوع مورد نظر خود کلیک کنید

آموزش پنیوماتیک آموزش نرم افزار Fluidsim آموزش ریخته گری با ProCast
آموزش کنترل صنعتی آموزش نرم افزار PDMS آموزش نرم افزار کامسول Comsol
آموزش شکل دادن فلزات آموزش نرم افزار Moldflow آموزش ماشین کاری با EdgeCAM
آموزش طراحی کنترل مقاوم آموزش Working Model آموزش پدیده انتقال در کامسول
آموزش حل معادلات دینامیکی آموزش نرم افزار LogoPress آموزش کنترل فعال با رویکرد فازی
آموزش تحلیل المان محدود آموزش‌های رایگان آموزش ریخته گری با ProCast