امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تغییر شکل الومنیوم
با سلام
دوستان چه مراحلی لازم است تا یک لوله الومنیومی به این شکل دربیاید
یعنی اون قسمتی که روش نوشته fuji با چه روشی از استوانه به اون شکل دراومده ؟
[تصویر:  7p18v6lz04x36ukbfhp.jpg]

پاسخ

سپاس شده توسط Dash @li
سلام

این قسمت احتمال زیاد ریخته گری شده است و یه قالب براش به این شکل ساختند بعد دو طرفش رو سنگ کاری کردند گرد کردند لبه هایش رو تا از اسیب جلوگیری کنه.

روش های دیگری هم هست ولی هزینه و پرت(دور ریز)زیاد میشه مثلا با فرز به اون شکل در بیارند ولی هزینه و وقت زیادی میبره.
شکل ساده ای داره بهترین روش ریخته گری و سنگ زنی هست .
یه سوال پروفیل تو پر هست یا تو خالی!?
با تشکر

خوبی چو از حد بگذرد نادان خیال بد کند.
Sorrysmiley

پاسخ

سپاس شده توسط ali_eng
اگه بخوام همچین شکلی درس کنم کلا مراحلش چطور هست اعم از طریقه تهیه قالب و ریخته گری میدونم خیلی هزینه داره و شاید در عمل نشه ولی میخوام مراحلشو بدونم ممنون

پاسخ

سلام

هزینه والا ساخت قالبش وقت گیره باید قالب ریخته گری بخونید ولی کلا مراحل یه قالب به این صورت که بسته به نوع قالب حالا ساده ترین قالب که کیفیت پایینی میده ولی بد نیست قالب شنی هست که دو تا پوکه داره که زیر قالب و بتلاش رو میگیرن بهشون بوته هم میگند
باید قالب روبه اندازه شکلتون بسازین که اگه داشته باشین خیای بهتره یوسویه شکل هست کاسه مانند که بالا و پایینش یوراخه و یه شیب ملایم دو طرفش داره و یه قو اصل این روش ریخته گری خاک و شن اونه که شن مخصوصیه باید موادش رو به مقدار داد من الان حضور ذهن ندارم چطور درست میکردیم
ولی خاک به صورتیه خودش رو میگیره درست مثل این سطل هایی که قلعه شنی لب دریا درست می کنند هم شیبش هست و... و لای بالا و پایینش سوراخه
بعد باید جسمن یه قالب چوبی به همین شکل از چوب درست کنین و این قالب هم شکل جسم باید با یه دستگاه یه شیب باز هم داده شه و یه کم بزرگتر باشه این شیب ها مهمه چون برای خارج شدن جسم از قالب مهم است
بعد از این این جسم چوبی هم شکل جسم اصلیتون رو باید داخل بوته بزارین و دور تا دورش رو پر شن کنین و لعد پر کردنش هم مهمه زیاد نباید سفت شن پر بشه یه سری وسایل ثاره که کوبه و ...دور جسم پودر میزنین و چون این جسم باید از وسط دو بوته جدا بشه روی در گاه بالایی بوته گلوگاه و سوراخ.ورود مذاب تعبیه میشه و این ها وارد میشه و یه سری چوب مخصوص به ابعاد جسم بستگی داره و اگه جسم دوار یوباشه راه گاه ها باید به صورت مایل وارد شوند چون مذاب داخل قالب قشنگ به گزدش در بیاد
والا این قالب ها هزینه زیادی ندارند ولی محاسبات ابعدبوی مهمه یه خورده البته با تجربه و خراب کردن چند تا هم میشه فهمید
ولی قالب های فشار عقب یا فورج هستند که فلزی هستند و با کیفیت سطحی بالا برای ساخت به کار می روند
ولی دستگاههاشون گرونند.
با تشکر

Sorrysmiley

پاسخ

سپاس شده توسط jalal95 ، ali_eng
ایا شرکت هایی هستند که طرحشو بدیم یا نمونه اصلیشو بدیم و خودشون قالبشو درس کنند و قالب ریزی کنند بعد جوشهاشو خودمون تاو کارگاه بزنیم
و سوال دوم
ایا میشه کل این تنه را با یک قالب دراورد البته منظورم خودم نیستم مثلا بدیم شرکتی این کارو بکنه؟

پاسخ

سلام

اره فکر کنم هستند شرکت هایی قالب ریخته گری کار میکنند ولی این شرکت ها شهر های بزرگی هستند مثلا تهران اصفهان .مشهد و ....
به خصوص ذوب اهن اصفهان فک کنم بتونند ریخته گری کنند یا جاهای خلص دقیق نمیدونم بگم کجا برین.
ولی همش رو به همین صورت میشه ساخت ولی از هزینش نمیدونم فقط الومینیوم گرونه این الومینیوم فک کنم 7000وبه بالا استفاده شده که هم سبکه هم مقاوت زیاذی داره .مثلا بدنه ایودی از الومینیوم 8000فک کنم میسازند.
برای تک تک اعضا باید یه قالب چوبی ساخت البته برای روش ریخته گری شنی
ولی برای ریخته گزی دقیق یا فشار عقب برای تک تک شون یه قالب باید ساخت.
با اون روش فک کنم یه بوته به سایز بزرگترین قطعه داشته باشین بشه ولی بوته بهتره سایزش متناسب با قطعه باشه چون انتقال حرارتش مهم و اگر دیر سرد بشه احتمال جریان پیدا کردن یا نکردن مذاب هست ولی چون سایز های این اجسام نزدیکه به نطر با یه بوته هم انجام شدنی باشه.
ولی باز راجع بهش اگر به دانشگاهی می تونید سر بزنید از اساتید ریخته گری بپرسید
ولی به نظرم یه دانشگاه هم کارگاه ریخته گری و کوره ریخته گری داشته باشه بتونین بسازینش.
با تشکر

Sorrysmiley

پاسخ

سپاس شده توسط jalal95 ، ali_eng

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

فیلم های آموزشی مهندسی مکانیک - به زبان فارسی

بر روی موضوع مورد نظر خود کلیک کنید

آموزش پنیوماتیک آموزش نرم افزار Fluidsim آموزش ریخته گری با ProCast
آموزش کنترل صنعتی آموزش نرم افزار PDMS آموزش نرم افزار کامسول Comsol
آموزش شکل دادن فلزات آموزش نرم افزار Moldflow آموزش ماشین کاری با EdgeCAM
آموزش طراحی کنترل مقاوم آموزش Working Model آموزش پدیده انتقال در کامسول
آموزش حل معادلات دینامیکی آموزش نرم افزار LogoPress آموزش کنترل فعال با رویکرد فازی
آموزش تحلیل المان محدود آموزش‌های رایگان آموزش ریخته گری با ProCast