امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نقض قانون دوم ترمودینامیک با علم نانو توسط محققان سوئیس، اسپانیا و اتریش
سلام دوستان این خبر شاید مربوط به یک سال پیش باشه ولی چون من تازه باخبر شدم گفتم اینجا هم این خبرو بزارم ببینم نظر دوستان چیه.
یک گروه تحقیقاتی نشان دادند که نانوذرات می‌توانند قانون دوم ترمودینامیک را نقض کنند.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا،‌ در آزمایشات جدید دانشمندان نانوذراتی که با لیزر گرم شدند گرمای خود را به ناحیه گرم‌تر منتقل کردند که این امر در دنیای ماکروسکوپی اتفاق نمی‌افتد.

اجسام در مقیاس نانو‌متری به طور تصادفی با مولکول‌های اطراف خود برخورد می‌کنند. این برخوردها می‌تواند موجب بروز رویدادهایی شوند که در نهایت منجر به بازنویسی قوانین بنیادین ترمودینامیک می‌شوند.

یک تیم تحقیقاتی بین المللی از کشورهای سوئیس، اسپانیا و اتریش نشان دادند که نانوذرات به دام افتاده در پرتو لیزر، رفتاری از خود نشان می‌دهند که موجب نقض قانون دوم ترمودینامیک می‌شود؛ چیزی که در مقیاس‌های بزرگ غیرممکن است. این گروه نتایج یافته‌های خود را در قالب مقاله‌ای در نشریه Nature منتشر کردند.

اگر یک فیلم را از انتها به ابتدا نگاه کنید، خنده‌دار به نظر می‌رسد. تکه‌های شکسته‌ی یک لیوان از روی زمین جمع شده و به یکدیگر می‌چسبند و در نهایت لیوان سالمی می‌سازند، این لیوان به پرواز درآمده و روی میز قرار می‌گیرد. مشاهده‌ی این چنین تصاویر و فیلم‌هایی براساس تجربیات روزمره‌ی ما غیرممکن است و تنها با معکوس کردن برخی فرآیندها اتفاق می افتد. اما همه رویدادها را نمی‌توان وارونه کرد.

بر اساس قانون دوم ترمودینامیک، آنتروپی یک سیستم، یعنی تمایل به افزایش بی‌نظمی، هیچ‌ گاه به خودی‌ خود کاهش نمی‌یابد؛ اما اگر به دنیای میکروسکوپی دقت کنیم، این قوانین اندکی تغییر کرده و از خود انعطاف‌ نشان می‌دهند؛ به طوری که در مقیاس نانو، قانون دوم ترمودینامیک به طور کامل نقض می‌شود. بنابراین از زاویه‌ی دید یک مشاهده‌گر، در مقیاس میکروسکوپی برخی حوادث که در دنیای ماکروسکوپی غیرممکن است، ممکن است به راحتی اتفاق بیافتد؛ برای مثال گرما از یک جای سرد به جای گرم حرکت کند که این امر در دنیای ماکروسکوپی اتفاق نمی‌افتد.

این گونه اتفاقات دانشمندان را سردرگم کرده است و آن ها را بر آن داشته تا به بررسی معنای واکنش معکوس در مقیاس نانو بپردازند.

به تازگی یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه وین با همکاری محققانی از مؤسسه‌ی علوم فتونیک بارسلونا و مؤسسه‌ی فناوری فدرال سوئیس موفق به پیش‌بینی رویدادهایی شدند که می‌تواند قانون دوم ترمودینامیک را نقض کنند.

آن ها برای آزمایش این رفتارها از نانوذرات شیشه به قطر 100 نانومتر استفاده کردند که در معرض پرتو لیزر قرار گرفته است. آنها نانوذرات را در پرتو لیزر به دام انداختند و موقعیت آنها را با دقت اندازه‌ گیری کردند.

این گروه با این ابزار موفق شدند نانوذرات را گرم کرده و در نهایت نشان دادند که نانوذرات گرمای خود را به ناحیه‌ی گرم‌تر منتقل می‌کند. این پدیده قانون دوم ترمودینامیک را نقض می‌کند.
منبع:ایسنا

پاسخ

سپاس شده توسط vahid
سلام مجدد
مثل اینکه خبر خیلی قدیمیه من بی خبر بودم
Published online 23 July 2002 | Nature | doi:10.1038/news020722-2
منبع اصلی خبر
http://www.nature.com/news/2002/020723/f...722-2.html

پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دانلود جزوه کامل ترمودینامیک 2 دکتر بیگلری okta 0 1,139 01-12-2016، 06:43 PM
آخرین ارسال: okta
  کتاب علم ترمودینامیک رهیافتی در مهندسی karar22 3 1,545 04-25-2015، 02:06 AM
آخرین ارسال: mrmtaha
Bug جزوه آموزشی درس ترمودینامیک (2) vahid 1 4,504 03-07-2012، 03:32 PM
آخرین ارسال: ..w
Bug کتاب ترمودینامیک سنجل- ویرایش 5 ali_eng 0 2,000 11-24-2011، 03:42 AM
آخرین ارسال: ali_eng

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

فیلم های آموزشی مهندسی مکانیک - به زبان فارسی

بر روی موضوع مورد نظر خود کلیک کنید

آموزش پنیوماتیک آموزش نرم افزار Fluidsim آموزش ریخته گری با ProCast
آموزش کنترل صنعتی آموزش نرم افزار PDMS آموزش نرم افزار کامسول Comsol
آموزش شکل دادن فلزات آموزش نرم افزار Moldflow آموزش ماشین کاری با EdgeCAM
آموزش طراحی کنترل مقاوم آموزش Working Model آموزش پدیده انتقال در کامسول
آموزش حل معادلات دینامیکی آموزش نرم افزار LogoPress آموزش کنترل فعال با رویکرد فازی
آموزش تحلیل المان محدود آموزش‌های رایگان آموزش ریخته گری با ProCast