امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رابطه بقای انرژی با نیروی مومنتم
Bug 
3
با سلام
من ی دانشجو هستم که دارم برای جشنواره خوارزمی ی طرح آبی میدم ی سوال دهنم رو درگیر کرده جون هر کی دوس دارین خواهشا جوابم رو بدین که ی 15 روزی هست که دارم تحقیق میکنم ولی به نتیجه نرسیدم
ببین نیرویی هست که میخواد توربین رو بچرخاند با فرض اینکه اصطکاک و نیروهای مقاومتی مانند خم لوله ها و غیره صفر باش و شرایط ایده ال باشد
خب میخواستم ببینم در حالت پایین برقی که توربین و ژنراتور تولید میکنن یکی هست یا خیر با فرض بازده 100 درصد توربین و ژنراتور
حالت اول خروجی اب از یک سطح مقطع a با دبی مشخصq است
حالت دوم اینکه یک لوله به این سطح مقطع a کنیم تا سطح مقطع افزایش یابد (که سرعت نصف میشودبنابرقانون Q=AV(

حالا با توجه به قانون بقای انرژی باید در هر دو حالت که اب به توربین میخورد برق یکسانی تولید شود ولی این کار که همان افزایش سطح خروجی و به دنبال ان کم شدن سرعت سیال است باعث میشود نیروی مومنتم ان کاهش یابد
مگر عاملی که باعث به حرکت در امدن توربین میشود و باعث تولید انرژی الکتریکی میشود نیروی مومنتم نیس نیست؟خب پس رابطه بقای انرژِ سیال کجا رفت که در حالت افزایش سطح مقطع سرعت کاهش و در نتیجه نیروی مومنتم که باعث تولید انرژی الکتریکی میشود کاهش میابد
سپاس از جوابتون

پاسخ

Bug 
سلام

به نظرم :
فرض کن تو حالت دوم سطح مقطع 2 برابر بشه

فرض کن یک مخزن آب داریم که سطح اب داخل مخزن ثابت هستش و پایین مخزن یک خروجی داریم که آب خروجی از پایین مخزن به یک توربین میخوره.

هد آب هروجی از مخزن در هر دو حالت ثابته ( همون ارتفاع آب پشت مخزن هستش )

اگه معادله برنولی بین سطح ازاد مخزن با خروجی از مخزن بنویسیم ( هر دو طرف فشار اتمسفر هستش ) می بینیم که سرعت جریان خروجی از مخزن تایع ارتفاع مخزن هستش و ارتباطی با سطح مقطع خروجی مخزن نداره.

پس تا اینجای کار دیدم که سرعت جریان در هر دو حالت یکسان میمونه و تغییری نمیکنه.

قانون بقای انرژی:
توان ورودی به تورینن= هد * دبی * چگالی * 9.81 = هد * سرعت * سطح مقطع جریان * چگالی * 9.81
تو حالت دوم سطح مقطع دو برابر شده. پس با توجه به فرمول بالا ، توان ورودی به توربین هم 2 برابر میشه.

قانون بقای مونتوم:
توان ورودی به توربین = سرعت به توان 2 * سطح مقطع جریان * چگالی * سرعت
سرعت رو برای این تو آخر معادله بقای مومنتوم ضرب کردم تا نیرو ، تبدیل به توان بشه.

می بینی که با توجه به قانون بقای مونتوم هم تو حالت دوم ، با توجه به 2 برابر شدن سطح مقطع ، توان دو برابر میشه.

اشکال کار شما اینجاست:
- تو قانون بقای مومنتوم عبارت " فشار* سطح مقطع " هم در ورود و خروج جریان وجود داره که شما ازش صرفنظر می کنید.
ولی با توجه به قانون برنولی ، با افزایش سطح مقطع ، ما کاهش سرعت و افزایش فشار داریم که هر دو عبارت تو معادله تاثیر دارن.

شما اول مساله رو همراه با تمام جزئیان برای خودتون تعریف کنید بعد مساله رو حل کنید و می بینید که تناقضی تو مساله نداریم.

[تصویر:  covlsly6woahxy0m1n6g.png]

پاسخ

سپاس شده توسط vahid ، Dash @li ، nod322

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Bug پیدا کردن یک رابطه مناسب mohsen.tajali 9 9,877 02-05-2015، 01:28 AM
آخرین ارسال: ali_eng
Bug رابطه مربوط به حجم خروجی سیال از لوله nasim6622 1 843 01-11-2015، 01:14 AM
آخرین ارسال: ali_eng

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 4 مهمان

فیلم های آموزشی مهندسی مکانیک - به زبان فارسی

بر روی موضوع مورد نظر خود کلیک کنید

آموزش پنیوماتیک آموزش نرم افزار Fluidsim آموزش ریخته گری با ProCast
آموزش کنترل صنعتی آموزش نرم افزار PDMS آموزش نرم افزار کامسول Comsol
آموزش شکل دادن فلزات آموزش نرم افزار Moldflow آموزش ماشین کاری با EdgeCAM
آموزش طراحی کنترل مقاوم آموزش Working Model آموزش پدیده انتقال در کامسول
آموزش حل معادلات دینامیکی آموزش نرم افزار LogoPress آموزش کنترل فعال با رویکرد فازی
آموزش تحلیل المان محدود آموزش‌های رایگان آموزش ریخته گری با ProCast